Arslan'a yalanlama

  • Giriş : 11.08.2006 / 00:00:00

Fethullah Gülen’in Avukatından Arslan'a yalanlama

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Arslan duruşmada, Danıştay'a yaptığı saldırı öncesinde Fethullah Gülen'in yeğeni olarak bildiği Kemalettin Gülen ile görüşerek bu konuları konuştuğunu iddia etmişti.
Erdemli yaptığı açıklamada Arslan'ın iddialarının doğru olup olmadığını hukukun ortaya çıkaracağını söyledi. İddiada adı geçen Kemalettin Gülen'in, Fethullah Gülen'in yeğeni değil amcazadesi olduğunu belirten Erdemli, açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

"Bilindiği üzere, ceza hukukunda suçların ve cezaların şahsiliği ilkesi geçerlidir. Bu ilke gereği hiç kimse bir başkasının eylemi nedeniyle suçlanamaz, başkasının hareketlerinden sorumlu tutulamaz. İddiaların doğru olup olmadığını hukuk ortaya çıkaracaktır. Bununla birlikte, kim olursa olsun, hal ve hareketlerinden müvekkilimin sorumlu tutulamayacağı evrensel hukuk kurallarının bir gereğidir."

Bu iddianın hiçbir soruşturmaya tabi tutulmadan doğruluğu ispatlanmış bir hüküm gibi algılanmasının yanlışlığını vurgulayan Erdemli; "Olayla müvekkilim arasında irtibat kurulmaya çalışılması hukuk kurallarının ihlal edilmesi anlamına gelmektedir." dedi.

Açıklamada ayrıca, "Kamuoyunun yakından bildiği üzere, Muhterem Fethullah Gülen bütün hayatı boyunca insanları iyiliğe, güzel ve doğru işlere teşvik etmiş; diyaloga, hoşgörüye, birlik ve beraberliğe çağırmıştır. Müvekkilim; kimden gelirse gelsin, kötülüğün her türlüsünün karşısında durmuş terörü ve teröristi lanetlemiştir. Muhterem Fethullah Gülen teröristin Müslüman, Müslümanın terörist olamayacağını birçok defa dile getirmiştir." denildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious