Artan paralar hazineye girecek

  • Giriş : 13.07.2006 / 00:00:00

Hazine Müşteşarlığı'nın yeniden ihraç ettiği 15 Ocak 2014 vadeli Global Dolar tahvilinin artırımından sağlanan 500 milyon doların,Hazine hesaplarına gireceği bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Artırım miktarının 500 milyon dolar olarak gerçekleştirildiği bildirildi. Açıklamada, söz konusu tahvilin faiz oranının yüzde 7,95, aynı vadedeki ABD Hazine tahvillerine göre getiri farkının (spread) 284,6 baz puan olduğu belirtildi. Açıklamada, 2004 yılı Haziran ayı sonunda ihracı gerçekleştirilen son 7 yıl vadeli Global Dolar tahvilin faiz oranının yüzde 9,25, aynı vadedeki ABD Hazine tahvillerine göre getiri farkının (spread) ise 493 baz puan olduğu kaydedildi.

Hazine Müşteşarlığı'ndan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: ''Bu ihraç, uluslararası piyasalarda yaşanan dalgalanma sonrasında, bir yükselen piyasa ülkesi tarafından gerçekleştirilen ilk tahvil ihracı niteliğindedir. Tahvile 13 farklı ülkeden ihraç tutarının dört katı talep gelmiştir. Tahvilin yüzde 49'u ABD, yüzde 25'i Avrupa, yüzde 23'ü Türkiye ve yüzde 3'ü diğer ülkelerdeki yatırımcılara satılmıştır. Bu göstergeler, uluslararası yatırımcıların ülkemiz ekonomisine olan güvenini de ortaya koymaktadır.''

Açıklamada, bu yıl yapılan tahvil ihraçları ile bugüne kadar yaklaşık 3 milyar dolar tutarında kaynak sağlandığı da bildirildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious