Artemis'in kafası uçuruldu

  • Giriş : 09.08.2006 / 00:00:00

Denizli’deki Herakleia Hieronu Anıt Mezarı’nda bulunan Artemis kabartmasının kafası çalındı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Denizli’nin Tavas ilçesine bağlı Kızılcabölük beldesi yakınlarında bulunan ve MS 1. yüzyılda Roma dönemine ait Herakleia Hieronu Anıt Mezarı üzerindeki Artemis kabartmasının başı kesilerek çalındı.

Olayla ilgili olarak Denizli İl Özel İdaresince geçici işçi statüsüyle görevlendirilen bekçi D.K. hakkında soruşturma başlatıldı. Bu kapsamda D.K’nin ifadesinin alındığı ve henüz soruşturmanın tamamlanmadığı öğrenildi.

HEYKELİN KALAN KISMI KORUMAYA ALINDI!

Bu arada, hırsızlık olayının ardından Herakleia Hieronu Anıt Mezarı’ndaki bekçi sayısı 2’ye çıkarıldı. Mezarın restore edilerek üzerinin çatıyla kapatılması, eserlerin kapalı alanda sergilenmesi, ayrıca ışıklandırma ve güvenlik kamerası sistemi kurulması için de çalışma başlatıldı.

Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, Anavatan Partisi Hatay Milletvekili Züheyir Amber’in müzelerden çalınan eserlerle ilgili soru önergesine verdiği yanıtta bu yıl Denizli, Eskişehir ve Bolu’da hırsızlık olayları meydana geldiğini, Denizli’deki hırsızlık olayının 17 Martta gerçekleştiğini bildirmişti.

MS 1. yüzyılda Roma dönemine ait ve Aphrodisiaslı ustalar tarafından yapıldığı belirtilen Herakleia Hieronu Anıt Mezarı, dikdörtgen şeklinde olup 4 tarafı kabartmalarla çevrili. Kabartmalara,Artemis’in yanı sıra Apollo, Pan, Dionysos ve Herakles ile ilgili mitolojik sahneler işlenmiş.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious