Artık AIDS kontrol altında

  • Giriş : 03.02.2007 / 00:00:00

İran Sağlık Bakanı Kamran Bakeri Lenkerani, AIDS hastalığını kontrol altına alan "imod" isimli bitkisel ilaç ürettiklerini bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Lenkarani, Tahran'daki bir hastanede bazı bilim adamlarına çalışmaları dolayısıyla ödül verilmesi için düzenlenen törende yaptığı açıklamada, "İran'ın genç bilim adamları AİDS virüsünü kontrol altına alan bitkisel ilaç üretti" dedi.
Bitkisel temeldeki ilacın "nano-biyo teknoloji" yöntemiyle elde edildiğini ifade eden Lenkarani, "kan ve bağışıklık sistemini büyük çapta etkileyen" ilaca "imod" adını verdiklerini kaydetti.

Lenkarani, ilacın üretimi için 15 araştırma merkezinde 4-5 yıl çalışıldığını ifade ederek, "AIDS virüsünü kontrol altına alan bitkisel ilaç şu ana kadar 200 gönüllü üzerinde denendi. Bu ilaç, şu anda büyük oranda üretiliyor ve kısa bir zamanda piyasa sürülecek" diye konuştu.

Sağlık Bakan Yardımcısı Resul Dinarvend de ilacın kullanımının AIDS hastalığının tam anlamıyla çaresi olmadığını, ancak ilacın hastalık nedeniyle ortaya çıkan enfeksiyonlara karşı çok etkili olduğunu söyledi.
Üretilen ilacın en önemli özelliğinin, etkisinin iki yıl devam etmesi olduğunu söyleyen Dinarvend, bu ilacın dünyada eşdeğeri bulunmadığını kaydetti.

Dinarvend, hastaya sıvı halde serumla verilen ilacın Sağlık Bakanlığınca onaylandığını da belirtti. İranlı bilim adamlarının Eylül 2006'da AIDS tedavisinde kullanılacak yeni bir ilaç bulduğu açıklanmış, ancak bu, resmi makamlarca teyit edilmemişti. Resmi verilere göre 13 bin AIDS vakasının bulunduğu İran'da, gerçek rakamın 2 milyon civarında olduğu ifade ediliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious