Artık AKP ile farkımız biliniyor

Artık AKP ile farkımız biliniyor .22101
  • Giriş : 13.07.2007 / 15:53:00

Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Ömer Vehbi Hatipoğlu, 15 Temmuz pazar günü Çağlayan Meydanında düzenlenecek mitinge gelecek her vatandaşın SP'nin doğal seçmeni olduğunu ileri sürdü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Hatipoğlu, partisinin İstanbul İl Başkanlığında düzenlediği basın toplantısında, seçim kampanyalarını ''Milli Kurtuluş Hareketi'' olarak isimlendirdiklerini hatırlatarak, Türkiye'nin tıpkı milli mücadele yıllarında olduğu gibi bir silkinişe, bir direnişe, bir yeniden dirilişe ihtiyacı olduğunu düşündüklerini söyledi.

Seçim kampanyalarını, ''siyasi partilerin ülke sorunları ile ilgili düşüncelerini, çözüm önerileri ve projelerini vatandaşa aktardıkları bir demokratik mücadele platformu olarak'' nitelendiren Hatipoğlu şöyle dedi:

''Oysa bugün iktidar partisi ile muhalefet partisinin bu süreci polemiklerle, ithamlarla kışkırtıcı demeçlerle geçiştirmeyi strateji olarak benimsedikleri görülmektedir. AK Parti yarınlara ilişkin hiçbir proje sunmamakta, soyut bir 'Milli İrade' söylemi ve cumhurbaşkanlığı polemiğine sığınmış görünmektedir. AK Parti mitinglerinde artık AB, değişim, vizyon ve misyondan söz edilmektedir. Bir gelecek tasavvuru yoktur.''

Partisinin 15 Temmuz Pazar günü Çağlayan'da miting düzenleyeceğini hatırlatan Hatipoğlu, mitinge eski Başbakan Necmettin Erbakan'ın da katılacağını bildirdi.

Hatipoğlu, basın mensuplarının, ''15 Temmuzda AK Parti'nin de İstanbul'da miting düzenleyeceğini'' hatırlatması üzerine, miting meydan ve saatlerinin seçim kurulu tarafından belirlendiğini söyledi. Mitingin aynı gün yapılmasını ''hayırlı bir tesadüf'' olarak nitelendiren Hatipoğlu, sözlerine şöyle devam etti:

''AK Parti Türkiye'nin dört bir yanında yaptığı mitinglerde devletin bütün imkanlarını hoyratça harcamaktadır. Yerel yönetimlerin ve kamunun pek çok imkanlarını kullanarak miting meydanlarını adeta kamu kurum ve kuruluşlarının gösteri alanı haline dönüştürmektedir. Adil olmayan koşullarda seçime gidiyoruz. 15 Temmuz 2007 pazar günü Çağlayan Meydanı'na gelecek her vatandaş, Saadet Partisinin doğal seçmenidir. Bu değerlendirme, AK Parti mitingine gidecek kalabalıklar için kullanılması mümkün olmayan bir değerlendirmedir. Bizim miting meydanımızda ihale kapmak için gösteri yapmaya kalkan müteahhitler olmayacaktır. Kamu kurum ve kuruluşlarında bürokrasi için hizaya giren, el öpenler olmayacaktır.''

Hatipoğlu, bir başka soru üzerine de, 3 Kasım seçimlerinde AK Parti'yi oluşturanların değişim sözünün sahici olmadığını savunarak, AK Parti'nin milli görüşün bir başka versiyonu olarak değerlendirildiğini söyledi. Ömer Vehbi Hatipoğlu şöyle dedi: ''Oysa aradan geçen 4,5 yıldan sonra bu fark çok kesin çizgilerle ortaya konuldu. Dolayısıyla Saadet Partisine gelen seçmen bizim ve AK Parti arasındaki dünya görüşünün artık farkındadır, bilincindedir. 3 Kasım seçimlerine giderken bizim seçim bürolarımızda çalışan, sandık müşahidi olarak görevlendirdiğimiz arkadaşlarımızın önemli bir bölümü de gitti sandık başında AK Parti'ye oy verdi. Ama şimdi 3 Kasım seçimlerinin tam tersi bir ortam yaşanıyor.''

Hatipoğlu, bir gazetecinin, ''Saadet Partisi'nin meclise girmesi durumunda, cumhurbaşkanlığı seçimi için parlamentoya gider misiniz?'' sorusu üzerine de, şartlar ne olursa olsun milli görüş geleneğinde meclisi protesto etmenin olmadığını, tüm kurum ve kuruluşlarıyla meclisi en son gün ve saate kadar çalıştırmayı temel ilke edinmiş bir siyasi geleneğin mensupları olduğunu söyledi. Hatipoğlu, Meclis'e girmeleri durumunda, ilkelerine uygun her partiyle koalisyon kuracaklarını belirterek, ''İnşallah koalisyona ihtiyacımız kalmaz'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious