Artık 'belge' askeri yargıyı ilgilendirmez

Artık 'belge' askeri yargıyı ilgilendirmez.13854
  • Giriş : 24.06.2009 / 21:45:00

Eski Askeri Yargıtay Başkanı Nursafa Pandar, Askeri Savcılığın “İrtica Eylem Planı”yla kovuşturmaya gerek olmadığı kararıyla ilgili olarak “Bundan sonrası adli yargının.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Eski Askeri Yargıtay Başkanı Nursafa Pandar, Genelkurmay Başkanlığı Askeri Savcılığı'nın “İrtica ile Mücadele Eylem Planı”yla ilgili verdiği "Genelkurmay'da hazırlanmadı, kovuşturmaya gerek yok" şeklindeki kararı NTV'ye değerlendirdi.

Nursafa Pandar, şunları söyledi:

“Asker kişilerin askeri mahalde suç işlemeleri durumunda görev askeri yargıya aittir. Araştırılmış ve askeri mahalde suç işlenmediğine karar verilmiştir. Artık askeri yargıyı ilgilendirmez. Eğer bu şekilde yapılmasaydı soruşturma iki koldan birden yürütülecekti. Askeri mahalde işlenmediği için askeri soruşturma sona ermiş oldu, şimdi adli makamlar konuyu devam ettirecekler. Ne çıkar ne çıkmaz onu bilemeyiz.

Askeri mahalde işlenmemiş olabilir ama başka mahalde işlenmiş olabilir. Başka bir yerde bulunduğu için pek tabii ki fotokopisi bulunacak; hepsini yazarak veremez, bir nüsha yazılır diğeri çoğaltılır.

Meselenin aslı şudur; askeri mahalde asker kişi tarafından işlendi mi işlenmedi mi? İşlenmedi. O zaman bundan sonrası adli yargının takdirlerine maruzdur. Askeri savcılık, yeni bir gelişme yeni bir delil olduğu zaman yeniden soruşturmaya başlayabilir.“

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*