Artık Çin'siz bir şey olmaz

Artık Çin'siz bir şey olmaz .8534
  • Giriş : 20.03.2008 / 09:29:00

Çin ziyaretini sürdüren Devlet Bakanı Mehmet Aydın , Çin'in birçok alanda uluslararası platformda kazandığı öneme dikkat çekerek, ''bundan sonra Çin'siz bir şey olmaz'' diye konuştu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Aydın, Çin Enformasyon Bakan Yardımcısı Vang Guoçing ile görüşürken, Pekin'de bulunduğu sırada dinamik insanlar gördüğünü söyleyerek, Çin'in refahının dünyanın da refahı anlamına geldiği görüşünü dile getirdi.

Çin ve Türkiye'nin geçmişte hep dost olduklarını hatırlatan Aydın, ''problemleri olmayan ülkelerin Orta Doğu gibi problemli bölgelere birlikte katkı sağlamaları lazım'' diye konuştu.

Medeniyetler İttifakı Projesi'nden de bahseden Aydın, Huntington'ın ''Medeniyetler Çatışması'' adlı kitabında bir kehanette bulunarak, İslam ve Uzak Doğu medeniyetlerinin bir araya gelmesinin Batı'yı zor durumda bırakacağını ve bunun önlenmesi gerektiğini yazdığına işaret etti.

-''TEK UYGARLIK SIKICI OLURDU''-

Çinli yetkili ise Medeniyetler İttifakı Projesi'nin önemli olduğunu ifade ederek, ''medeniyetler arasında değişim olmalı, çatışma değil'' dedi. Vang, ''dünyada tek bir uygarlık olsaydı, dünya çok sıkıcı olurdu'' diye konuştu.

İki ülke arasındaki basın kuruluşlarının ilişkileri yoğunlaştırmaları gerektiğini belirten Aydın, RTÜK'ün Çin'de karşılığı olan bir kuruluşla işbirliği kurması arzusunu ifade etti. Dünyanın her bölgesinde Çin ile işbirliği yapabileceklerine dikkati çeken Aydın, ''10-20 yıl içinde Türkiye'ye 10-20 milyon turist beklediklerini'' söyledi.

''Çin ve Türkiye arasındaki ilişkilerin çok eskilere dayandığını, İstanbul'u ziyareti sırasında Topkapı Sarayı'ndaki Çin eserlerini gördüğünde de kavradığını'' söyleyen Vang, ''İzmir'in EXPO'yu düzenleyen ilk İslam ülkesi olmasını umduklarını'' kaydetti.

Çin'de son 30 yıl içinde önemli değişimler olduğunu söyleyen Vang, en büyük değişimin insanların davranışlarında ve anlayışlarında olduğunu vurguladı.

İki taraf görüşmede, karşılıklı olarak daha çok basın mensubu göndermeleri gerektiğini ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious