Artık erkeklerde şiddet görüyor

Artık erkeklerde şiddet görüyor.7336
  • Giriş : 02.11.2008 / 16:29:00

Konya'daki sığınma evlerinden psikolojik baskı gören erkeklerde faydalanıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Konya'da kurulduğu günden bu yana yaklaşık 12 bin kişinin faydalandığı sığınma evlerinde kalanlar arasında yapılan araştırma, kadınların daha çok fiziksel, erkeklerin ise psikolojik baskıyla karşılaştığını ortaya çıkardı.

Şefkat-Der Genel Başkanı Hayrettin Bulan, AA muhabirine yaptığı
açıklamada, mağdur vatandaşlara faydalı olabilmek için 1995 yılında Kadın Sığınma Evi'ni, 2001 yılında ise Erkek Sığınma Evi'ni faaliyete geçirdiklerini söyledi.

Bugüne kadar 9 bin kadının Sığınma Evi'ne geldiğini belirten Bulan, "En
çok aile içi şiddete maruz kalan kadınlar bizden yardım talep ediyor. Kadınlar ekonomik ve psikolojik olarak çökmüş halde geliyor. Bunlar genelde eşlerinden boşanmış, daha sonra sürekli hata yapmış kadınlar" dedi.
Kadınların yanı sıra kendilerine gelen talep doğrultusunda erkek
mağdurların da 2001 yılından itibaren yardımına koştuklarını ifade eden Bulan, "Şimdiye kadar 3 bin erkeğe yardım ettik. Bugüne kadar toplam 12 bin erkek, kadın ve çocuk sığınma evlerinde kaldı" diye konuştu.

ERKEKLER DE ŞİKAYETÇİ

Sığınma evlerinde kalan erkek ve kadınlar arasında bir araştırma
yaptıklarını vurgulayan Bulan, şunları kaydetti:
"Kadınlar fiziksel, erkekler ise psikolojik şiddete uğruyor. Erkekler arasında da fiziksel şiddete uğrayanlar var. Ancak kadınlara oranla bu sayı çok
az. Bize sığınan erkekler, eşleri tarafından horlandığı için bu duruma daha fazla dayanamayıp evlerinden uzaklaşıyor. "Yine mi iş bulamadın?", "Sen ne biçim erkeksin", "Milletin kocaları eşlerine her şey alıyor" gibi ekonomik
doyumsuzluk yuva yıkımına neden oluyor." Genelde bu durum karşısında erkeğin ya şiddete başvurduğunu ya da çareyi evden kaçmakta bulduğunu dile getiren Bulan, erkeklerin gurur meselesi yapıp bu tür sorunları hiç kimseyle paylaşamadığını, şiddetin erkek ve kadın diye bir ayrım yapmadığını sözlerine ekledi.

MAĞDUR OLAN ERKEKLER

Şu anda Erkek Sığınma Evi'nde kalan erkeklerin önemli bölümünün, horlandığı ve psikolojik baskıya maruz kaldığı için eşinden ayrıldığını ve
sığınma evine geldiğini söylüyor.
Yaklaşık 2 yıl önce, İstanbul'da karısından sürekli dayak yediğini öne süren A.A, evinden ayrılarak Erkek Sığınma Evi'ne yerleşti. 8 aylıkken annesi tarafından terk edilen 2 yaşındaki Fatih ve babası Durmuş Ö, bir müddet sığınma evinde kalanlar arasında.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*