Artık eserleriyle güçlenen Türkiye var

  • Giriş : 22.04.2007 / 00:00:00

İDO’nun en hızlı feribotu “Osman Gazi” düzenlenen törenle sefere başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Çağdaşlığın kriteri olarak ortaya eser koymak gerektiğini söyleyen Başbakan Erdoğan, “İşte meydan işte çağdaş Türkiye” dedi

İstanbul-Bursa arasını 75 dakikaya indirecek İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı İDO'nun ''Osman Gazi Feribotu'', Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla törenle sefere çıktı.

Törende konuşan Başbakan Erdoğan, ülkeye kalıcı bir eser daha kazandırdıklarını belirterek, Osman Gazi ile bir süre sonra hizmete girecek olan ''Orhan Gazi'' hızlı feribotlarının yaklaşık 120 milyon dolara mal olduğunu söyledi. Bütün sektörlerde şahlanan Türkiye'nin, deniz sektöründe bir özlemine daha kavuştuğunu belirten Erdoğan, ''Türkiye denizciliğiyle, hava taşımacılığıyla, kara yolları ve demir yollarıyla dünyanın en modern ülkeleri arasına katılıyor'' dedi.

İKİ SEMT ARASI KADAR

Başbakan Erdoğan, iki şehir arasındaki mesafenin 75 dakikaya inmesinin, ekonomik değerinin de paha biçilmez kazanım olduğunu ifade ederek, ''İstanbul'un adeta iki semti arasındaki mesafe kadar Bursa-İstanbul'un yakınlaşmış olması, ülkemize kazandırılan bu eserin önemini anlatmaya herhalde yeter de artar bile'' dedi. Böylece sadece iki şehrin değil, çevre illerin de birleştiğini vurgulayan Erdoğan, yapmakta oldukları duble yollarla deniz yollarının birleşmesinin kaza riskini minimize ettiğini söyledi. Trafik kazalarının Türkiye için bir felaket olduğunu vurgulayarak, Aksaray'da yaşanan olayı örnek gösteren Erdoğan, ''Bunlar şu yapmakta olduğumuz duble yolların önemini bize ifade ediyor. Belki orada duble yol olmuş olsaydı Aksaray felaketini yaşamayacaktık'' diye konuştu.

ÇAĞDAŞLIĞIN KRİTERİ

15 bin kilometreye ulaşacak duble yollarla deniz, hava ve demir yolu ağının birleşmesinin insanın huzurunu arttıracağına işaret eden Başbakan Erdoğan, şunları kaydetti: ''İşte meydan, işte çağdaş Türkiye. Bu lafla olmuyor, icraat, kararlılık, yorulmak istiyor. Bu sevdalı olmayı, âşık olmayı gerektiriyor. Bu olmadan olmuyor. Eserleriyle güçlenen bir Türkiye var. Çağdaşlığın en önemli kriteri slogan atmak, vehim üretmek değil, eser ortaya koymaktır. Ne demek istediğimi görmek isteyen Türkiye'nin yollarına düşsün, batıdan doğuya, kuzeyden güneye Türkiye'nin nasıl bir şantiye haline gelmekte olduğunu görsün diyorum.''

ERDOĞAN KAPTAN

Törende, daha sonra, kaptan şapkası giyen Başbakan Erdoğan, Ulaştırma Bakın Binali Yıldırım ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ile İstanbul Valisi Muammer Güler kurdele keserek feribotu hizmete soktu. Erdoğan'a, feribotu yapan firmanın CEO'su John Rothwell tarafından Osman Gazi feribotunun bir maketi hediye eldi.

BAŞBAKAN'DAN UÇAK JESTİ

TRT'nin 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla Antalya'da organize ettiği Uluslararası Çocuk Şenliği'ne katılan 60 ülkenin çocuklarına Başbakan Recep Tayyip Erdoğan uçak jesti yaptı. 19 Nisan'da Antalya'dan 7 ayrı otobüsle yola çıkan, Türkiye ile birlikte 60 ülkenin çocukları, cuma sabahı Ankara'ya ulaştı. Kendisini ziyaret eden çocukların Antalya'dan Ankara'ya 8 saat süren otobüs yolculuğuyla geldiklerini ve bir gün sonra Antalya'ya yine otobüsle döneceklerini öğrenen Erdoğan, THY yetkililerine talimat vererek, çocukların uçakla gönderilmesini istedi. Bunun üzerine, THY Boeing 737-800 tipi iki uçağı çocuklara tahsis etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious