Artık Güricistan daha yakın olacak

Artık Güricistan daha yakın olacak.17155
  • Giriş : 24.10.2008 / 23:15:00

Dış Ticaret Müsteşarlığı, Türkiye ve Gürcistan arasındaki Serbest Ticaret Anlaşmasının 1 Kasım’da yürürlüğe gireceğini bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Dış Ticaret Müsteşarı Tuncer Kayalar yaptığı açıklamada, anlaşmanın sanayi ve tarım ürünlerine ilişkin tercihli ticaret rejimi, hayvan ve bitki sağlığı önlemleri, iç vergilendirme, damping, korunma önlemleri, menşe kuralları, devlet tekelleri, rekabet kuralları, ödemeler gibi konularda düzenlemeler içerdiğini belirtti.

Kayalar, anlaşmayla taraflar arasında sanayi ürünlerinin ithalat ve ihracatında uygulanan gümrük vergileri, eş etkili vergilerle miktar kısıtlamaları ve eş etkili önlemlerin kaldırılmasının öngörüldüğünü kaydederek, “Ayrıca tarım ürünlerine ilişkin Protokol kapsamında ise az sayıda ürün haricinde Gürcistan tarafı ülkemiz menşeli tüm tarım ürünlerinde tam liberalizasyon sağlayacaktır.

Buna karşılık ülkemiz tarafından Gürcistan menşeli bazı tarım ürünlerinde kota kapsamında ya da miktar sınırlaması olmaksızın gümrük vergisi indirimi veya muafiyeti sağlamak konusunda mutabık kalınmıştır” dedi. Kayalar ayrıca anlaşma kapsamında taraflar arasında uygulanacak tercihli menşe kuralları ikili kümülasyon modelinin temel aldığını kaydetti.

ROTAHABER

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*