Artık hastalar bileziklerini satmayacak!

Artık hastalar bileziklerini satmayacak!.15958
  • Giriş : 30.11.2007 / 10:33:00
  • Güncelleme : 03.12.2007 / 02:52:37

Sağlık Bakanı Akdağ, özel hastanelerdeki fahiş fiyat uygulamalarına son verileceğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, son günlerde en çok üzerinde durulan ve tartışılan konu olan özel hastanelerin hastalardan fazla para almalarını eleştirdi ve "Yapacağımız düzenleme ile artık bilezikler satılmayacak" dedi. Özel hastanelere uygulanacak yöntemi BUGÜN'e anlatan Akdağ, sağlık hizmetlerinin sunumu, uzman doktor eksiklikleri yüzünden devlet olarak sağlık alanında bu işin düzenlenmesi için her şeyi yaptıklarını söyledi.

MUAYENEHANELER KAPANDI

Akdağ, "Tek amacımız vatandaş sıkıntı çekmesin. Tam Gün Yasası'nı getireceğiz. İnsanlar kamudan daha ucuza yararlanabilsin diye. Doktorların muayenehanelerini kapattırıp kamuya yönlendirmemiz bu yüzden. Bir taraftan özel sektörün önünü açtık. Ama özel sektörler birtakım ek ücretler almaya başladığı zaman bu hizmet yerine gelmiş olmuyor. ‘Benim elimde altın bileziğim var. Ben vatandaştan istediğimi alırım' dedirtmeyeceğiz. Vatandaş, karısının bileziklerini satarak bu hizmeti almaya çalışıyor. Ama bu insani bir şey değil. Bunu yok etmeye kararlıyız" dedi.

EN FAZLA YÜZDE 20

Bakan Akdağ, Başbakan Erdoğan ve ilgili diğer kurumlarla bir karara vardıklarını söyleyerek, şöyle konuştu: "Devlet, Sağlık Bakanlığı'nın hizmetleri için sübvansiyon yapıyor. Maaşlar ve yatırımlar açısından bir problem yok. Ancak özel hastanelerin de kendine ait birtakım avantajları var. Özel hastaneler daha dinamik ve bir elemanla çalışabiliyor. Hazine'ye kamunun ödediği belli payları ödemiyor. Dolayısıyla bunların hepsini dikkate alarak, bir komisyon kurduk. Bu komisyon maliyetler üzerinden verilen hizmetlerin fiyatlarını belirleyecek. Özel hastaneler belirlenen fiyatların en fazla yüzde 20'ye kadar üzerinden ek ücret talep edebilecek. Daha fazlasını alamayacak. Eğer özel sektör Sosyal Güvenlik Kurumu'na hizmet etmek, karşılığında da kamu sigortacılığından para almak istiyorsa." Akdağ, özel hastanelerin maliyet sıkıntısını bahane ederek hastalardan fazla para almalarını eleştirerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

BU İNSAFA SIĞMAZ

"Bir özel hastane olarak, doktorunuza günde 7 tane hasta muayene ettiriyorsanız ve ayda 15 bin YTL para veriyorsanız, ‘maliyetim yüksek' demeyeceksiniz. Böyle maliyet yüksekliği olmaz. 7 tane hasta yerine 30 hasta muayene ettirip doktorun ücretini de yarıya indirirseniz maliyetler düşer. Bir de değişmeyecek maliyetler vardır. Tıbbi cihaz vs. gibi. Bu tür maliyetler dikkate alınacak. Sağlık Bakanlığı'nın gerektiğinde özel sektörün fiyatlarını kontrol edebilecek mekanizmaları var. Kanuni haklarımız var. Siz özel hastane olarak karaciğer nakli yapılacak kişiden 200 YTL isterseniz bu insafa sığmaz" diye konuştu. Doktorlara Tam Gün Yasası'nı da değerlendiren Akdağ "Göreve geldiğimizde, doktorlarımızın sadece yüzde 11'i tam gün çalışıyordu. Şimdi ise yüzde 64'ü tam gün çalışıyor. Doktorlar tam gün çalıştıkları için onların zihinleri ve gönülleri bölünmeyecek. Hastalar da muayenehaneye gidip para vermek zorunda kalmayacaklar" dedi.Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious