Artık kayıpsız görüntü kodlanabilecek

  • Giriş : 25.12.2006 / 00:00:00

Eskişehir Anadolu Üniversitesi öğretim görevlilerinin yaptığı bir araştırmaya göre,artık kayıpsız görüntü kodlanabilecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Dijital görüntüleri sıkıştıran programlar daha çok bilgiyi daha az alanda saklayabilmeyi amaçlıyor. Ancak bu tür programlar görüntüyü sıkıştırdıkça kalitesinin de düşmesine neden oluyor. Bu sorundan hareket eden Mühendislik Mimarlık Fakültesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü öğretim üyelerinden Doç. Dr. Ömer Nezih Gerek ve Arş. Gör. Cihan Topal görüntü kodlayıcılar üzerine bir çalışma gerçekleştirdi. Yaptıkları çalışma sonunda, ses ve görüntü dosyaları sıkıştırılarak daha az alanda daha kaliteli görüntü elde emeyi başardılar.

Araştırma görevlisi Cihan Topal, kayıpsız görüntü kodlayıcısı olan LOCO üzerine yaptıkları çalışmayla daha az alanda aynı kalitede görüntü ya da aynı alanda daha yüksek kalitede görüntü elde etmeyi amaçladıklarını ve bunu da başardıklarını söyledi. Görüntü kodlama sırasında görüntüyü kayıpsız olarak sıkıştırmanın önemine dikkat çeken Topal, "Bazı bilgileri kayıpsız olarak kodlamak zorundayız. Buna örnek olarak uzayla ilgili resimleri ya da tıbbi resimleri verebiliriz" dedi.

Topal görüntü kodlayıcılar arasında basit ve etkili bir örnek olan LOCO üzerine gerçekleştirdikleri çalışma hakkında bilgi verdi. Gerek ve Topal'ın 'kayıpsız görüntü kodlama' konusunda gerçekleştirdikleri çalışma geçtiğimiz günlerde İtalya' da yapılan bir konferansta sunuldu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious