Artık köylerin taşı toprağı altın

  • Giriş : 24.08.2006 / 00:00:00

Avrupa Birliği yetkilileri ile ortak çalışan köylüler kurdukları 'Yaylacık Platformu' ile köyden ayrılan gençleri ve aileleri Yaylacık'a getirmek için çalışıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Yıllar boyu köylerinden kalkıp şehirlere ve yurtdışına çalışmaya giden genç nüfus ve yerel sermaye artık kendi köylerinin değerini anladı. Gurbetçi tabir edilen vatandaşlar yıllarca yurtdışında çalıştıktan sonra kazandıklarını kendi köylerinde değerlendiriyor. Kalkınan köylerde yaşayan yerel halka da iş imkanı doğuyor.

Bu gelişimin en güzel örneklerinden bir tanesi Konya'ya bağlı Yaylacık köyünde gerçekleşiyor. Kendilerine ait "Yaylacık Platformu" isimli bir platform kuran Yaylacık köylüleri köylerini hızla geliştiriyor. Avrupa Birliği yetkilileri ile ortak çalışan köylüler daha önceden Yaylacık köyünden ayrılmış aileleri ve yurtdışından Yaylacık'a gelmek isteyen gençleri köylerinde ağırlıyor.

Kurdukları platform sayesinde hızla kalkınan Yaylacık'lılar 50 bin kök çilek, 7 bin vişne ağacı ve kalitesine çok güvendikleri Yaylacık balını Türkiye'ye ve dünyaya tanıtmaya çalışıyor. Devlet imkanlarından da sonuna kadar yararlanmayı amaçlayan Yaylacıklı'lar köylerine ulaşım, kanalizasyon ve su hizmetlerini getirtiyorlar. Köylerinde oluşturdukları yapay gölet ile turizmden de pay koparmaya çalışan Yaylacıklı'lar köylülerinin deyimiyle 'karpuz çatlatan' sularına güveniyorlar. Halıcılık ve arıcılık dallarında da iddialı olan Yaylacıklı'lar büyükşehirlerin değil köylerin taşının toprağının altın olduğunu gösteriyorlar.

Basın mensupları ile Yaylacık köyü ile ilgili toplantı yapan Yaylacık Platfonmu sözcüsü Abdullah Uluyurt "Kendi halinde yaşayan ve Torosların Konya'ya bakan yamaçlarında yer alan köyümüz bugüne kadar modern tarım ve hayvancılıktan uzak imkanları dahilinde ayakta durmaya çalışmaktaydı. Hal böyle olunca hızla göç veren köylerimizden şehirlere nüfus akmakta ve köyler boşalmaktaydı. Oysa gelişmiş ve kalkınmış ülkelerin en büyük özeliklerinden birisi hiç kuşkusuz nüfusun dengeli dağılımıdır. Bu çerçevede amacımız herkesin doğduğu yere hizmet anlayışından hareketle hemşerilerimizi harekete geçirmek ve onların gayreti ile bir takım çalışmalar yapmaktır." dedi.

Ayrıca Yaylacıklılar önümüzdeki günlerde "Sedir Ağacının gölgesindeki Yaylacık" isimli bir gençlik projesi ili Hollanda, Bulgaristan, Romanya ve Yunanistan'dan 30 genci köylerinde ağırlamaya hazırlanıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious