Artık müşteriler haklı olacak

Artık müşteriler haklı olacak.15887
  • Giriş : 06.04.2008 / 22:13:00
  • Güncelleme : 06.04.2008 / 22:17:50

Satıcı artık 'tarifede basım hatası olmuş' diyerek müşteriyi kandıramayacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Reklam ve pazarlama faaliyetleri çerçevesinde satılan ürün veya sunulan hizmetlere ilişkin dağıtılan tarife ve fiyat listeleri gibi belgeler artık satıcıyı bağlayacak.

Daha çok bankalar ve sigorta şirketlerinin kullandığı önceden hazırlanan 'tek tip' sözleşmelere yeni düzen geliyor. Bu tür sözleşmelerde bilgilendirilmeden tüketici aleyhine genel hükümler konulamayacak.

AB'ye uyum çerçevesinde hazırlanan ve hükümetin 10. Uyum Paketi'nde de yer alması beklenen 649 maddelik Borçlar Yasası, TBMM Adalet Alt Komisyonu'nda görüşülüyor.

FİYAT LİSTESİ BAĞLAYACAK

Tasarının kabul edilen maddeleriyle, satıcıların tanıtım ve pazarlamada kullandıkları yöntemlerden sorumlu olacaklar. Buna göre; fiyatını göstererek mal sergilenmesi veya tarife, fiyat listesi ya da benzerlerinin gönderilmesi aksi açıkça ve kolaylıkla anlaşılmadıkça öneri sayılacak.

GEREKÇE KABUL EDİLMEYECEK

Yani, ticari kuruluşlar artık, hizmetlerine ilişkin dağıttıkları tarife veya fiyat listesine dayanarak başvuranlara, 'belirtilen fiyatların veya nitekillerin değiştirildiği ya da belgede basım hatası olduğu' gibi gerekçeler öne sürerek kurtulamayacak. Tarife veya fiyat listelerinde satış ya da hizmet sunumu yapmak zorunda kalacak.

RADİKAL

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious