Artık sahte paraları eğitimli köpekler yakalayacak

Artık sahte paraları eğitimli köpekler yakalayacak.9595
  • Giriş : 20.04.2008 / 14:07:00

Para sahteciliği suçlarına karşı 'banknot detektör köpekleri' yetiştirilecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ülke ekonomisini olumsuz etkileyen para sahteciliği suçlarına karşı Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı 'banknot detektör köpekleri' yetiştirecek.

Köpeklerin güvenlik alanında eğitim ve kullanımında özellikle son yıllarda önemli gelişmeler yaşanıyor. Köpeklerin uyuşturucu kaçakçılığıyla mücadelede büyük başarı yakalaması, başka alanlarda da kullanılmasını gündeme getirdi.

Birçok suçun işlenmesine neden olan ve ülke ekonomisini olumsuz etkileyen para sahteciliği suçlarının fiziki takip altında tutulması için bir takım çalışmalar yürütülüyor. Bir çok ülkede yasa dışı faaliyetlerden elde edilen suç gelirlerinin kuryeler aracılığıyla nakit olarak transferleri sırasında ele geçirilmesinde etkin olarak kullanılan banknot detektör köpeklerinin Türkiye'de de eğitilmesi düşünülüyor. Ankara'da Köpek Eğitim Merkezi'nde belirlenecek köpekler eğitimden geçirilecek, daha sonra emniyetin hizmetine sunulacak.

Emniyet yetkilileri, para sahteciliği gibi suçlarla mücadelede yasadışı yollardan nakit sevki ve kuryeler aracılığıyla sınır ötesi hareketlerinin kontrol altına alınmasının büyük önem taşıdığını belirterek, bu köpeklerin suçlarla mücadeleye katkı sağlayacağını belirtiyor.

Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde narkotik, patlayıcı, silah-mühimmat, canlı insan arama, ceset arama, özel operasyon, asayiş-devriye birimlerinde 250'nin üstünde görev köpeği bulunuyor. Değişik birimlerde istihdam edilen patlayıcı detektör köpeği sayısının 2010 yılı sonuna kadar 100'e ve asayiş devriye köpeği sayısını ise 120'ye çıkarmayı hedefliyor. Halen 77 olan narkotik detektör köpek sayısının ise önümüzdeki üç yıllık süreçte 120'ye ulaştırılması planlanıyor.

Halen Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü'ne bağlı olarak görev yapan 61 görev köpeği, il emniyet mü­dürlükleri bünyesinde hizmet veriyor. Köpekler, özellikle spor müsabakaları ve top­lumsal olaylarda önleyici amaçlı olarak kullanılıyor. Bu alanda eğitilen görev köpeklerinin büyük illerde halkın kalabalık olarak bulunduğu yerler ile park, bahçe, plaj gibi geniş alan­larda devriye hizmetlerinde kullanılmaları düşünülüyor. Köpeklerin kapkaç gibi gündemden hiç düşmeyen suçlarla mücadelede de başarılı olacağı ifade ediliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious