Artık T.C. kimlik numarası kullanmak zorundayız

Artık T.C. kimlik numarası kullanmak zorundayız.18474
  • Giriş : 29.04.2008 / 08:13:00

Vatandaşlar, yapacakları bütün işlemlerde bugünden itibaren kimlik numarası kullanmak zorunda olacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İçişleri Bakanlığı yetkilileri, Merkezi Nüfus İdaresi Sistemi (MERNİS) projesi kapsamında vatandaşların yaşamını kolaylaştırmak, kurum kayıtları arasında bilgi alışverişini sağlamak ve kamu hizmetlerinin sunulmasında kişiyi tek numarada tanımlamak üzere başlatılan uygulama kapsamında vatandaşların tamamına "Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numarası" verildiğini hatırlattı.

Yetkililer, tüm işlemlerde T.C. kimlik numarası kullanılmasının bugünden itibaren zorunlu olacağını bildirdi.

Konuyla ilgili daha önce İçişleri Bakanlığı ve Başbakanlık tarafından yayımlanan genelgelerde, ilgili kanunun "kişiler adına düzenlenecek olan her türlü form, beyanname, kimlik kartı, sürücü belgesi, pasaport gibi bütün tanıtıcı belgelerde T.C. kimlik numarasına yer verilir" hükmü hatırlatılarak, 29 Nisan 2008 tarihinden itibaren kanunda belirtilen sürenin sona ereceği ve bütün işlemlerde T.C. kimlik numarası kullanılmasının zorunlu olacağı kaydedilmişti.

Kimlik nosu olmayan cüzdanların değiştirilmesi gerekmiyor

Bu arada, T.C. kimlik numarası yazılı olmayan nüfus cüzdanlarının değiştirilmesinin gerekmediği bildirildi.

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü T.C. kimlik numarası kullanımının bugünden itibaren zorunlu hale gelmesi dolayısıyla yayımladığı bilgi notunda, "T.C. kimlik numarası yaşamın her alanındaki uygulamalar için anahtar olarak kullanıldığında Merkezi Nüfus İdaresi Sistemi (MERNİS) anlam kazanacak ve vatandaş bakımından bilgisayarlı sistemlere geçişin sağladığı imkanların kullanılması ile kırtasiyecilik önemli ölçüde azalacaktır" denildi.

Kişi bilgilerinin değişmesinin yargı kararı ile mümkün olmasına rağmen, T.C. kimlik numarasının değişmeyeceği vurgulanan bilgi notunda, kanunda kimlik numarasının kişiye bir defa verileceğinin öngörüldüğü ifade edildi.

Kamu kurum ve kuruluşlarıyla diğer gerçek ve tüzel kişilerin, T.C. kimlik numarasına sahip belgelerle başvuruda bulunmayan vatandaşlardan bu eksikliğin giderilmesini isteyerek uygulamanın hayata geçirilmesi ve yaygınlaştırılmasına yardımcı olacakları belirtilen bilgi notunda şunlar kaydedildi:

"Nüfus cüzdanlarında T.C. kimlik numarası olmayan vatandaşlarımızın nüfuscüzdanlarını değiştirme zorunlulukları bulunmamaktadır. Nüfus cüzdanlarında TC Kimlik Numarası bulunmayan vatandaşlarımızla ilgili olarak, bu numaranın kurumlarca kimlik paylaşımı sisteminden, kimlik paylaşımı sistemine bağlı olmayan kurumların ise vatandaşın ibraz edeceği nüfus kayıt örneklerinden temin edilmesi mümkündür."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious