Artık tank sesi olmaz!

  • Giriş : 01.10.2006 / 00:00:00

Erdoğan, darbe söylentileri için, 'Tank sesi devri kapandı, artık Avrupa Birliği süreci var' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, dün New York'ta Türk toplumunun temsilcileriyle bir araya geldiği toplantıda, gündemdeki konulara ilişkin açıklamalarda bulundu. ABD Başkanı Bush'la yarın yapacağı görüşmede PKK'yla mücadele konusunu ele alacaklarını ifade eden Erdoğan, ABD'nin terör örgütüne ilişkin tutumuyla ilgili endişelerin giderileceğini bildirdi.
ABD'nin, teröre karşı gerekli ortak mücadeleyi vereceğini ifade eden Erdoğan, "Kimin ne söylediği ya da ne söylemediği bizim için önem taşımaz. Ama Bush'la görüşme çok önem taşır. Yapacağımız görüşmeden sonra bu konudaki duruşumuz tüm dünyaya yayınlanacaktır. Biz terörle mücadelede kararlıyız ve ittifak halinde olduğumuz ülkelerle bu dayanışmayı sürdüreceğiz" dedi.
Gurbetçilerin sorularını da yanıtlayan Erdoğan, Türkiye'deki darbeleri anımsatan Rauf Canastan'ın, "Bir ilkbahar sabahı tank sesiyle uyanmayacağımızın garantisini verebilir misiniz?" sözleri üzerine, "Böyle tank sesleri filan, bunların devri geride kaldı" dedi. Türkiye'nin AB ile müzakere içinde olduğunun altını çizen Erdoğan, "El ele omuz omuza Türkiye'yi Atatürk'ün tarif ettiği muassır medeniyet seviyesinin ötesine çıkaracağız" ifadelerini kullandı.
Türk - Amerikan Dernekleri Federasyonu üyesi Necdet Çamlı da, Erdoğan'a Cumhurbaşkanlığı seçimiyle ilgili ilginç bir soru yöneltti.
Erdoğan, Çamlı'nın "Türkiye'de özellikle kadınların sizin cumhurbaşkanlığınız durumunda Türkiye'nin İran'a döneceği yönündeki kaygılarını gidermenizi bekliyoruz" sözleri üzerine, özetle şunları söyledi:

'Yaptıklarımız ortadadır'
"Bizim Cumhubaşkanlığımız ya da grubumuzun belirleyeceği bir Cumhurbaşkanının, 'Türkiye'yi İran gibi yapacağı' safsatadır. Bunlar marjinal kalmış grupların, zihniyetlerin ortaya koymak istediği veya onunla tatmin olmak istediği ifade tarzıdır. Ben 4.5 yıl İstanbul Belediye Başkanlığı yaptım. Kentte neler yaptığımızı dünya alem biliyor. İktidarda 4'üncü yılımız doldurduk. Yaptıklarımız ortadadır."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious