'Artık Türkiye'yi sağa teslim etme lüksü yoktur'

  • Giriş : 07.05.2006 / 00:00:00

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel Başkanı Süleyman Çelebi, artık Türkiye'yi sağa teslim etme lüksünün olmadığını ileri sürerek, "Bu ülkeyi kutuplaştırıcı ve çatışmacı akımlardan kurtaracağız." dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Hamamizade İhsan Bey Kültür Merkezi'nde yapılan toplantıda konuşan DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, insanları özgür çağdaş aydınlık ve demokratik bir geleceğe taşımak için solun iktidar gelmesi gerektiğini söyledi.

Türkiye'de siyasetin gerginlik ve gerilimlerden beslendiğini ifade eden Çelebi, "Türkiye'de siyaset tıkanmıştır. Halkımızın kendine hizmet etmeyecek kutuplaşmayı doğru bulmuyor. Bu ülkeyi artık sağa teslim etme lüksümüz yoktur. Halkımızı kutuplaştırıcı ve çatışmacı siyasi akımlardan kurtaracağız. Yürüyüşümüzün rotası ve hedefi budur." diye konuştu.

İktidarın her alanda kadrolaşmaya gittiğini ileri süren Başkan Çelebi şöyle konuştu: "İktidar her alanda kendi yandaşlarını egemen kılma çabasına giriyor. Sivil toplum örgütlerine, meslek örgütlerine, kooperatiflere ve sendikalara müdahale ediyor. Bunların yönetimlerini ele geçirmeye çalışıyor."

Bugünkü siyasi sistemin ülkeyi taşımadığını vurgulayan Çelebi, şunları söyledi: "Siyasi sistem çöküşe gidiyor. Bu siyasal sitemi değiştirip demokratik hale getireceğiz. Kimse liderinin iki dudağı arasında siyaset yapmayacak. Siyaset özgürce ve özgüvenle yapılacak. İtaat değil liyakat esas olacak. Burada halkımızın esas temsilcileri olan demokratlar, solcular ve sosyal demokratlarla el ele verdiğimizde ülkenin makus talihini değiştirebiliriz."

Daha sonra Prof. Dr. Burhan Şenatalar, Prof. Dr. Erol Katırcıoğlu ve Nazik Işık "Sosyal politikalar, siyasetin dünü bu günü ve kadının siyasal yaşamdaki yeri" konuları üzerinde konuşma yaptı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious