'Artık ucuz kolay petrol yok'

  • Giriş : 04.05.2006 / 00:00:00

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Osman Saim Dinç, Artık ucuz petrol yok. 20, 30, 40 dolarlarda fiyatlar söz konusu olmaz. Belki 50, 80 dolarlar olur.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği'nin (MÜSİAD) geleneksel ''Perşembe Toplantıları'nın bu haftaki konuğu olan Osman Saim Dinç, "Petrolün Geleceği" konulu bir konuşma yaptı. Dinç, 2030-2050 yılları arasında dünyayı petrol üretimi açısından çok parlak görmediklerini ifade etti. Dünyadaki petrol fiyatları konusunda 2 senaryo bulunduğunu anlatan Dinç, buna göre kötü gidiş olması halinde fiyatların 80-90 doları bulacağı, durumun iyi gitmesi halinde ise 50 dolara kadar ineceğinin öngörüldüğünü kaydetti.

Dinç, yedek petrol kapasitelerinin son yıllardaki düşüşüne işaret ederek, son 2 yıldır petrol fiyatlarındaki yükseliş nedeniyle, çok karlı bir alan olarak görülmeye başlanmasından dolayı petrol yatırımlarına yeniden ilginin arttığına dikkat çekti. Dinç, ''Adeta kazmayı, küreği kapan petrol aramaya başlıyor.'' dedi.

Dünyada petrolde rafineriden doğan bir sıkıntı yaşanabileceğine işaret eden Dinç, ''2010-2010 yıllarında ikinci darboğazı, rafineri kapasitesindeki sınırlamadan yiyeceğiz gibi'' dedi.

Dinç, petrol fiyatlarındaki yükselişin dünya ekonomisinde bir durgunluğa neden olduğunu kaydederek, ''Fiyatların 3 yıl üst üste 75 dolar civarında seyretmesi halinde 1980'lerde yaşadığımız sıkıntıyı yaşayacağımızı, bunun dünya ekonomilerinde ciddi sıkıntıya neden olacağını tahmin ediyoruz. Artık ucuz petrol yok. 20, 30, 40 dolarlarda fiyatlar söz konusu olmaz. Belki 50, 80 dolarlar olur. Çünkü artık çok daha derinlerden, çok yüksek teknolojilerle ve yüksek maliyetlerle çıkarılıyor.'' diye konuştu.

TPAO Yönetim Kurulu Başkanı Dinç, önümüzdeki 15 yılda 40 dolar brend petrol fiyatıyla Türkiye'nin dışarıya 350 milyar dolar petrol ve doğalgaz parası ödemesinin söz konusu olduğunu bildirdi.

Osman Saim Dinç, konuşmasının ardından soruları yanıtladı. Bir soru üzerine Dinç, faaliyet gösterdikleri alanda bu işi iyi yaptığına inandıkları yabancı şirketlerle işbirliği halinde çalıştıklarını vurguladı.

Karadeniz'deki çalışmalardan çok umutlu olduklarını dile getiren Dinç, Orta Karadeniz'de TPAO ile birlikte çalışmak isteyen dünyanın en büyük şirketlerinden biri olan Petrogas ile bugünlerde bir anlaşma imzalayacaklarını bildirerek, ''Bu zannediyorum 1 aya kadar sonuçlanır. Samsun-Sinop açıklarında Petrogas bizimle beraber petrol aramak için yatırım yapacak. 3 yıl içinde sondaj yapmayı öngörüyoruz.''şeklinde konuştu. Doğu Karadeniz'de Artvin Hopa açıklarında BP ve Chevron ile beraber çalıştıklarını hatırlatan Dinç, iki şirketle 2007 ve 2008'de çalışmaların çok yoğun devam edeceğini söyledi.

"70 MİLYONUN ÇOK BÜYÜK ÖZLEMİ VAR"

Türkiye'deki petrol arama çalışmalarıyla ilgili eleştirilere işaret eden Dinç, şöyle konuşmasına şöyle devam etti: ''Aklı eren de ermeyen de uzman diye ahkam kesiyor. Aktı, sızdı, koptu, üstünü kapattılar diye... Bir petrol şirketi yabancı bir ülkeye giderse en az orada 10 yıl çalışır.Burada 'petrol yoktur' diye çekip gitmeye karar verme macerası en az 10 yıldır, en az 50 milyon dolardır. Bir şirket Türkiye'ye gelecek, Türkiye'nin güneydoğusunda bu kadar paralar harcayacak, petrolü bulacak. Ondan sonra üstüne betonu dökecek, (bu heriflerin işine yaramasın) diye çekip gidecek. Olacak iş değil. Görenler, şahitleri var doğru... İnşaat yapılırken nasıl beton dökülüyorsa, biz sondaj operasyonu için de kamyonlarla beton kullanırız. Bu, operasyonun bir parçası.''

7 gün 18 saat çalıştıklarını dile getiren Dinç, 70 milyonun çok büyük özlemi, beklentisi olduğunu söyledi. Geçen yıl petrol ve gaz satışından 1 milyar doların üzerinde gelir elde edildiğini ve bunları yatırımlara harcadıklarını ifade eden Dinç, bu yıl yaklaşık 320 milyon doları yurt içinde olmak üzere toplamda yaklaşık 800 milyon dolarlık yatırım planladıklarını, bunun son 10-20 yıllık yatırım ortalamalarının 7 katı olduğunu kaydetti.

Dinç, ''Yeter ki petrol olsun. İster 500 metre, ister 5 bin metrede olsun. İner balığı orada yakalarız'' diye konuştu. Genel Müdür Dinç, Silopi'de yoğun bir şekilde çalışma yapacaklarını, ayrıca Isparta ve Hatay'da sondaj çalışmalarının söz konusu olduğunu kaydetti. Osman Saim Dinç, gelecekte nükleerin önemli bir enerji kaynağı olacağını, bunun petrolü daha az ve yavaş tüketmeyi sağlayacak unsurlardan biri olduğunu ifade etti.

Enerji güvenliği için doğalgaz depolanmasının önemine dikkat çeken Dinç, en azından 3-5 aylık gazın depolanması gerektiğini, TPAO olarak yeni depolar oluşturmak için yatırım yaptıklarını söyledi.

Türkiye7deki nükleer santral konusundaki tartışmalara da dikkat çeken Dinç, nükleerin önemli enerji kaynaklarından biri olduğunu savundu. Bu itibarle petrolün kullanımının azalacağını belirten Dinç, "Ya 30 yıl ya da 60 yılla sınırlı petrolümüz var.Nükleerin payı ne kadar yükselerse petrol tüketimi o adar azalacak. Amerika'nın 100 tane nükleer santrali var." diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious