Artvin'de 'çığ felaketi'

  • Giriş : 14.01.2007 / 00:00:00

Artvin'de kayak yaptıkları Saçinka Tepesi'nden dönen bir grup, çığ nedeniyle ulaşıma kapanan yolda mahsur kaldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Alınan bilgiye göre, aralarında Gençlik ve Spor İl Müdürlüğüne bağlı kayakçıların da bulunduğu 25 kayakçı ile ailelerinden oluşan 70 kişilik grup, kayak yapmak üzere Karçal Dağı'nın 2050 rakımlı Saçinka Tepesi'ne gittiler.

Bir süre sonra araçlarıyla birlikte Artvin'e geri dönmek isteyen grup, çığ nedeniyle ulaşıma kapanan Ahlat köyü mevkisinde mahsur kaldılar.

İl Özel İdaresine bağlı ekipler, gruba ulaşmak üzere yol açma çalışmalarına başladı.

Artvin Valisi Cengiz Aydoğdu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bazı kayakçıların kayak yapmak üzere Saçinka Tepesi'ne gittiklerini belirterek, ''Bizim bilgimiz olmadan gittiler. Bu hava şartlarında Seçinka Tepesi spor yapmaya elverişli değil'' dedi.

Artvin'den Saçinka Tepesi'ne ulaşımın sağlandığı yolun bir kısmına çığ düştüğünü ifade eden Vali Aydoğdu, ''Çığ nedeniyle yolun kapanması sonucu mahsur kalmışlar. Mahsur kalan grup tarafından durum bize bildirildi. Bunun üzerine yolun açılması için İl Özel İdaresi ve çeşitli kurumlardan iş makineleri gönderdik. Yaklaşık 1 saat içinde kayakçılara ulaşmayı planlıyoruz'' diye konuştu.

Vali Aydoğdu, grupta herhangi sağlık sorunu bulunan birinin olmadığını, araçlarının içinde yolun açılmasını beklediklerini sözlerine ekledi.

EĞİTİME ARA

Artvin'de etkili olan kar yağışı nedeniyle eğitime yarın ara verileceği bildirildi.

Alınan bilgiye göre, il genelinde etkili olan kar yağışı nedeniyle ilköğretim ve liselerde eğitime yarın ara verilecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious