Artvinliler artık Batum'dan uçabilecek

Artvinliler artık Batum'dan uçabilecek.4472
  • Giriş : 16.03.2007 / 00:00:00

Artvin'e 95 kilometre uzaklıktaki Batum Uluslararası Havalimanı'nın "iç hat" olarak kullanmasını sağlayacak uluslararası anlaşma TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

1992'den bu yana çeşitli hükümetlerin temaslarda bulunduğu Batum Uluslararası Havalimanı'nın Türk vatandaşlarınca da kullanımı için Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in Mart 2006'da bölgeye yaptığı ziyaret sırasında Dış Ticaret Müsteşarlığı'nca bir anlaşma imzalandı.
Anlaşmanın onaylanmasına ilişkin yasa tasarısı, önceki gün TBMM'de kabul edildi. Anlaşma sayesinde, Gürcistan sınırına yakın bölgelerdeki yurttaşlar Batum Havaalanı'nı iç hat terminaliymiş gibi kullanabilecek. Hopa'da kurulacak terminalde çıkış işlemlerini yaptıran yurttaşlar, özel otobüslerle ve herhangi bir sınır geçişine tabi tutulmaksızın Batum Havaalanı'na aktarılacak.
Aynı şekilde Batum Havaalanı'ndan Türkiye'ye gelecek yolcuların da yurda giriş işlemleri Hopa terminalinde yapılacak. Batum'un Hopa'ya uzaklığı 25, Artvin'e ise 95 kilometre. Artvinlilerin Türkiye'deki en yakın havaalanına gitmesi içinse 250 kilometre kat etmesi gerekiyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious