Asabımız bozuluyor

  • Giriş : 08.09.2006 / 00:00:00

Gün içinde yaşanan mevsimsel dönüşümler asabımızı bozuyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Mevsimlerdeki bu değişim ise insan psikolojisini doğrudan etkiliyor. Şimdiden suratlar asılmaya, konsantrasyonlar azalmaya başladı bile. Ancak mevsim değişimleriyle ortaya çıkan bu durumun zamanla geçeceği unutulmamalı ve sabırlı olunmalı.

Mevsimlerdeki değişim insan psikolojisine yansıyor. Sıcak yaz günlerinde güneş ışığının etkisiyle canlanan ve mutlu olan insanların yerini sonbaharda yorgun, sinirli, kaygılı, toleranssız insanlar alıyor. Fatih Üniversitesi Hastanesi Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı Uzmanı Yard. Doç. Dr. Bünyamin Işık, insan psikolojisindeki bu değişimi şöyle açıklıyor: “Güneş ışığı insanlar üzerinde organik ve psikolojik etkiler sağlıyor. Güneş ışığı sayesinde insan beyninde salgılanan hormon mutluluk veriyor. Ayrıca yaz mevsiminde insanlar arası iletişim de daha canlı oluyor. Sonbahar ve kışta ise karamsarlık hakim oluyor.” diyor. Mevsimsel dönüşümlerden etkilenen insanlarda halsizlik, yorgunluk, sabah kalkmakta zorluk, uykudan yeterince verim alamama, konsantrasyon kaybı, çabuk yorulma, iletişimde zorlanma, sabır derecesinin azalması, öfke nöbetleri görülebiliyor. Ayrıca çabuk sinirlenme ve toleransın azalması sosyal iletişimi bozuyor. Yard. Doç. Dr. Işık, sonbaharda çalışma yoğunluğunun ve hayat telaşının artmasının da insanları etkilediğini belirtiyor.

Mevsimsel dönüşümlere bağlı psikolojik yakınmalar özellikle kadınlarda ve yaşlılarda daha çok görülüyor. Geçici bir sürecin parçası olan yakınmalar her insanda farklı sürelerde geçiyor. Ancak bu durum sosyal ilişkileri, iş yaşamını etkiliyorsa, kişinin iç dünyasında engel olamadığı gelgitlere sebep oluyorsa uzmana başvurmak gerekiyor.

Mevsimsel dönüşümden etkilenmemek için

Psikolojik yakınmaların geçici olduğu akıldan çıkarılmamalı.

Bu dönemlerde yapılacaklar belli zaman aralıklarına paylaştırılmalı.

Depresif ruh hali durumlarında negatif ortamlardan uzak durulmalı.

Resim ve müzikle uğraşmalı, gezi gibi rahatlatıcı aktiviteler yapılmalı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious