ASAM terör danışmanı: PKK zayıf hedeflere yönelebilir

ASAM terör danışmanı: PKK zayıf hedeflere yönelebilir.14206
  • Giriş : 04.01.2008 / 23:24:00

Avrasya Stratejik Araştırmalar Merkesi terör danışmanı Ercan Çitlioğlu son bilgileri açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bir haber kanalına konuşan Çirlioğlu şunları söyledi: "PKK'nın çok büyük taktik hataları var, PKK'nın son dönemlerde okul öğrencilerine yönelik saldırısı işte kuyruk darbelerine benziyor. Örgütün bundan sonra da bu tarz eylemler yapacağını düşünüyorum. Bu konuda vatandaşlarımızı uyarıyorum.

ASALA'nın Fransa'da yaptığı eylemle sivillere zarar vermesi sonrası yok olduğunu hatırlarsak, PKK'nın sivillere yönelik akıl dışı eylemleri
uluslararası arenada büyük tepki görecektir.

Kendisi açısından daha yumuşak hedeflere yönelme tehlikesi var. Büyükşehirlerde eylem yapamayan PKK, hiçbir şekilde eylem koymadığı yerlerde, güvenlik önlemi daha zayıf olan yerlerde zayıf hedeflere yönelebileceğini düşünüyorum. Bu konuda dikkatli olmakta fayda var.

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir'in "Olayın gerçek failleri ortaya çıkartılmalı" diyerek kelime oyunu yaptı. Sonuçta bu eylemin PKK tarafından yapıldığı açıklandı.

RDX'in reaksiyon süresi hızlı

RDX reaksiyon süresi en hızlı olan bir patlayıcı türü. Reaksiyon süresinin çok kısa oluşu ve bu süre içerisinde büyük bir basın oluşturması terör örgütlerinin
eylemlerinde kullanmasını özendiren bir tür. Daha ziyade askeri alanlarda kullanılır. Büyük ihtimalle Saddam'ın yağmalanan cephanelerinden Türkiye'ye getirilmiş olduğunu düşünüyorum.

Kamuoyunun yine de rahatlaması lazım çünkü güvenlik güçleri çok önemli çalışmalar gerçekleştiriyor. Bu nedenle yılgınlaşan PKK karşısında daha serin kanlı olmak lazım. Bölge halkının da PKK'dan uzaklaşacağının temel göstergesi olduğunu düşünüyorum bu tarz bir eylemin nedenini"

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious