'Asbest' basına tanıtıldı

  • Giriş : 31.07.2006 / 00:00:00

Gemi Söküm Sanayicileri Derneği, Aliağa Gemi Söküm Tesisleri'ne doğru yola çıkan Otopan isimli gemi ve asbesle ilgili bir basın toplantısı düzenledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Toplantıda Türkiye'de yılda 3 bin 500 ton asbest üretildiği, söküm tesislerinden çıkan yıllık asbest miktarının 17 ton civarında olduğu belirtilerek, "Asbesin söküldüğü değil üretildiği yere bakmak lazım." dendi.

Türkiye'nin tek gemi söküm bölgesi olma özelliğine sahip Aliağa Gemi Söküm Bölgesi'nde dernek binasında düzenlenen toplantıya yerel ve ulusal medya mensupları büyük ilgi gösterdi. Gemi Söküm Sanayicileri Derneği Sözcüsü Ender Özer gemi söküm çalışmalarının ivme kazandığı bir dönemde yapılan haberlerin ülke ekonomisine zarar verdiği ifade etti.

Özer, iddia edildiği gibi korkulacak bir durum olmadığını, asbest denen kanserojen etkili maddenin 2003 yılından bu yana kendi tesislerinde söküldüğünü, gerekli tüm önlemler alınarak bu işlemin gerçekleştirildiğini söyledi.

"Asbestin söküldüğü değil, üreltiği yere bakmak lazım." diyen Ender Özer, Türkiye'de yılda yaklaşık 3 bin 500 ton asbest üretildiğini, arabalarımızın fren tertibatından kalorifer sisteminin yalıtımına kadar hayatımızın bir çok alanında asbest olduğunu ifade etti.

Otopan'ın zehirli atık taşıyan Ulla'ya benzetilmesi yanlış olduğunu, gemilerdeki yalıtım malzemesi olan asbestin zehirli olmadığını kaydetti.

Gemi sökümü karşıtı haberlerin bazı gemi söküm tröstlerinin işine geldiğini savunan Özer, Greenpeace ile bir sorunları olmadığını, bu örgüt tarafından çalışmalarının taktir edildiğini dile getirdi.

Bazı uluslararası şirketlerin söylenti çıkararak hurda gemileri ucuz veya üzerine para alarak söktüğünü hatırlattı. Otopan'da kesinlikle radyasyon ve nükleer atık bulunmadığını vurguladı.

Asbet sökümünü gerçekleştiren ekipte yer alan kaptan Ersin Çeviker de dernek binasında gazetecilere sinevizyon gösterisyle asbestin nasıl söküldüğünü anlattı.

Çeviker'in verdiği bilgiye göre 2005 yılından bu yana 57 gemide tespit edilen asbest miktarı 27 ton. 2006'da 47 gemide 17 ton asbest söküldü.

Asbestin tonu 180 milyon lira ödenerek Kocaeli'deki İZAYDAŞ'ta bertaraf ediliyor. Söküm bölgesinde 52 tane asbest çalışanı var. Yurtdışında eğitim alanlar da var bunların içinde. Tüm gemi söküm bölgesi için tek bir ekip var. Her şirketin getirdiği gemideki asbesi bu ekip söküyor. Her firma kendisi sökmüyor.

Basın toplantısının ardından gazetecilere bir gemideki söküm çalışmaları anlatıldı. Asbestin sökülme işlemi uygulamalı olarak gösterildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious