Asbestli gemi yaklaşıyor!

  • Giriş : 15.08.2006 / 00:00:00

Asbestli gemi 'Otopan' Türkiye'ye yaklaştıkça sivil toplum kuruluşlarının da tepkisi artmaya başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Hollanda'dan yola çıkan ve parçalanmak üzere İzmir'e doğru yol alan "Otopan" isimli asbestli gemi, Türkiye'ye yaklaştıkça, sivil toplum kuruluşlarının sesi daha çok çıkmaya başladı. 13 sivil toplum kuruluşunun kurduğu Tehlikeli Gemi Sökümünü Önleme Girişimi, sözkonusu geminin ülke karasularına girmesi halinde bir daha geri gönderilemeyeceğini belirtti. Merkezi Brüksel'de bulunan Avrupa Gemi Sökümü Platformu'nun sözcüsü Derk Byvanck ise gemideki tehlikeyi Türkiye'ye anlatmayan Hollanda'ya ortak dava açacaklarını söyledi.
İzmir'de bu konuda 13 sivil toplum kuruluşunun kurduğu Tehlikeli Gemi Sökümünü Önleme Girişimi, Çevre ve Orman Bakanlığı ile İzmir Valiliği'ne geminin Türkiye'yei sokulmaması için dilekçe verdi. Vilayet önünde bir basın toplantısı düzenleyen girişim, gemiye bakanlığın izin verme sürecindeki bilgilerin doğru olmadığını söyledi. Bildirimde gemide yalnızca 1 ton asbest olduğunun söylendiğini vurgulayan girişim sözcüzü Arif Ali Cangı, ''Amsterdam Limanı'nda Van Eijik firmasının raporuna göre Otopan gemisindeki gerçek asbest miktarı net 10 ton, brüt 60 tondur. Geminin bazı bölümleri aşırı derecede kontamine olmuştur. Bu sebeple koruma kıyafetleri olmadan çıkmak tehlikelidir.'' dedi.

Bu tür gemilerde genellikle bulunan organik kirleticiler ve ağır metaller içeren atıkların bildirimde yer almadığına değinen Cangı, "Ayrıca Hollanda hükümeti, bu gerçekleri bildiği halde geminin yola çıkmasına izin verdi. Türkiye'yi bu konuda uyarmayarak insanların hayatını ciddi tehlikeye attı.'' diye konuştu.

Avrupa Gemi Sökümü Platformu sözcüsü Byvanck ise geminin yıllardır Amsterdam Limanı'nda karantinada olduğunu söyledi. Yıllardır geminin olduğu alana kimsenin alınmadığını anlatan Byvanck, ''Hollanda hükümetinin bu konuda Türkiye'yi uyardığına yönelik bir belge elimizde bulunmuyor. Şu anda bölgedeki halk tehlike içinde. Gemide kansere sebep olan kirleticiler var.'' dedi.

Byvanck, bu durumla ilgili buradaki girişimle birlikte Hollanda'ya dava açacaklarını söyledi.

Bakanlığa ve valiliğe verilen dilekçelerde iznin geri alınması, geminin Hollanda'ya iadesinin sağlanması ve bu süreç tamamlanana kadar Türk karasularına girişinin engellenmesi istendi. Girişim sözcüleri, daha sonra dilekçeleri valiliğe elden verirken bakanlığa postayla gönderdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious