Aşçı'nın ailesi bugün Meclis'te

  • Giriş : 26.12.2006 / 00:00:00

Ölüm orucundaki Behiç Aşçı için girişimler hızlandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Cezaevlerinde 'tecrit'in bitmesi için 265 gündür ölüm orucunda olan avukat Behiç Aşçı için Meclis'te girişimler hızlandı. TBMM Başkanı Bülent Arınç bugün İstanbul'da Aşçı'nın ailesiyle görüşüp hükümet nezdinde girişimlerde bulunacak. 'Tecride karşı çıkan' bir grup avukat da Meclis'te TBMM Başkanı İsmail Alptekin ve 50'ye yakın milletvekiliyle görüştü.


Arınç'ı harekete geçiren mektup
Özgür-Der, İLKAV, Hukukçular Derneği, İHH, Mazlum-Der, Medeniyet Derneği, AKABE Vakfı, AKDAV, Tüketiciler Birliği, Öğretmen-Sen, EHADER'in de aralarında bulunduğu 17 sivil toplum örgütüyle Abdurrahman Arslan, Abdurrahman Dilipak, Ahmet Varol, Ali Bulaç, Hakan Albayrak'ın aralarında bulunduğu 23 yazar ve Aydın, TBMM Başkanı Arınç'a 'F Tipi Sorununa Duyarlılık ve Sorumluluk Çağrısı' adı verilen ortak bir mektup gönderdi. 'Cezaevlerindeki tecrit dayatmasına itiraz, tepki, talepleri görmezden gelmenin, hukuk ilkeleri ve insan haklarıyla çelişen bir tutum olduğu' ifade edilen mektupta, "Müvekkillerinin hukukunu korumak, duyulmak, görülmek istenmeyen taleplerini seslendirmek için bir avukatın ölüme yatması, bu ülkenin insan hakları siciline büyük bir leke düşürmüştür" denildi. Mektupta yetkililerden olumlu yaklaşım olmazsa eylemin ölümle biteceği, bunun da toplum için ağır bir vebal anlamı taşıdığı vurgulandı.
Bunun üzerine Arınç, Aşçı'nın ailesi ve sivil toplum örgüt temsilcilerini kabul etme kararı aldı. Arınç, bu çerçevede İstanbul ve Ankara Barosu'na kayıtlı bir grup avukata dün görüşmek için randevu verdi, ancak bir süredir tedavi gören bacanağı Süleyman Kaya'nın rahatsızlığı artınca İstanbul'a gitmesi nedeniyle görüşme hayata geçemedi.
Arınç'ın bugün saat 11.00'de Dolmabahçe Sarayı'nda Aşçı'nın ailesi ve sivil toplum temsilcileriyle bir araya geleceği, ardından da hükümet nezdindeki girişimlerini artıracağı bildirildi. Avukatları ise Arınç adına TBMM Başkanvekili İsmail Alptekini kabul etti. Heyet adına konuşan Kemal Aytaç, "Burası Meclis, milletin vekilleri burada, konu da milletin meselesi. Bir tarafta bir meslektaşımız ölüm orucunda ama asıl mesele tecrit sorunu. Cezaevlerinde insani muamele yapılmadığını iddia ediyoruz. 122 kişinin öldüğü ölüm orucunda 123 olmasın. Tecrit konusunda bir adım atılmalı, bu adımın atılması için de Meclis'i çok önemli görüyoruz. Basit, küçük bir adımın sorunu ortadan kaldıracağına inanıyoruz" dedi. Alptekin'e, cezaevlerindeki koşulları anlatan CD, mektup ve sivil toplum örgütlerinin raporlarından oluşan bir dosya sunan Aytaç, Adalet Bakanı Cemil Çiçek'in "Cezaevlerinde tecrit yok" açıklamasının kendilerini üzdüğünü belirtti, "Bu halledilmeli. Bu kadar kurum 'Var' derken, birileri 'Yok' diyor" dedi.


Alptekin: Aşçı, memleketin evladı
Alptekin de avukatların Çiçek'e yönelik eleştirilerine "Müzakere yoluyla, iyi yönden baktıktan sonra çözülmeyecek mesele yoktur" yanıtı verdi. Aşçı'dan 'Memleketin evladı' diye bahseden Alptekin, "Biz, her şeyden önce meseleye kutsal yaşam hakkı üzerinden bakıyoruz. İnsanların yaşam hakkının korunması konusunda mücadele verilmeli. Hukuk zemini içinde, hükümet nezdinde, sivil toplum örgütleri, barolar ve insani kuruluşlar nezdinde gerekli çalışmalar yapılacak. Bu mesele insani şartlar içinde sonuçlandırılmalı" dedi. Alptekin, Arınç'ın meselenin çözümü konusunda gayret içinde olduğunu da kaydetti. Avukatlar gruplar halinde dün ayrıca AKP, CHP ve Anavatanlı 50'ye yakın milletvekiliyle de ayrı ayrı görüşerek, sorunun çözümü konusunda yardım istedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious