ASEAN, Ağustos'ta toplanacak

ASEAN, Ağustos'ta toplanacak.12691
  • Giriş : 11.04.2009 / 20:47:00

Tayland'da hükümet karşıtı protestocular, Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği'ne (ASEAN) üye ülkelerin yapmakta olduğu zirveyi bastı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Pattaya kentinde düzenlenmekte olan Asya zirvesi sırasında yüzlerce eylemci binanın cam kapılarını kırarak içeri girdi. Hükümet aleyhtarı baskının sürmesi üzerine Tayland hükümeti dün başlayan zirvenin ertelendiğini açıkladı.

Başbakan Abhisit Vejjajiva, Pattaya'da olağanüstü hal ilan etti. ASEAN dönem başkanlığını yürüten Tayland Başbakanı, önceliklerinin zirveye katılan ASEAN üyeleri ile Japonya, Çin ve Güney Kore'nin liderlerinin ülkelerine güvenli şekilde gitmelerini sağlamak olduğunu söyledi. Başbakan Vejjajiva, liderleri bölgeden güvenlik bir şekilde tahliye etmesinin ardından "Olağanüstü halin kaldırılması talimatı verdim." dedi. Bu arada ertelenen zirve Ağustos ayında Bangkok'ta tekrar toplanacak.

Darbeyle görevden uzaklaştırılan Taksin Shinawatra yanlısı protestocular uzun zamandan beri erken seçim talepleriyle eylemlerini sürdürüyordu. Geçen Aralık ayında da Taksin karşıtı göstericiler, ülkedeki havaalanlarında bir hafta süren eylem yapmış ve eylemler sonunda hükümetteki Taksin yandaşları görevden alınmıştı. Sonrasında ise Abhisit iktidara getirilmişti. Hükümet karşıtı göstericilere göre İngiltere'de doğan Başbakan Abhisit, Ordu tarafından iktidara getirildiğini, başbakanlık makamında yasa dışı olarak bulunduğunu savunuyor.

ÇİN KÜRESEL KRİZİ ASYA ÜLKELERİYLE AŞMAK İSTİYOR

Bu arada zirvede küresel krizle ortak mücadele konuları ele alınması bekleniyordu. Çin, krizi Asya ülkeleriyle atlatmak arzusunu dile getirmişti. Çin radyosunun haberine göre, Pekin yönetimi, toplantılarda ASEAN'la bir yatırım anlaşması imzalayacaktı. Bir milyar 900 milyon kişiye yarar getirecek serbest ticaret bölgesi 2010 yılında sorunsuz olarak kurulması bekleniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*