Asefi: Nükleere devam edeceğiz

  • Giriş : 20.08.2006 / 00:00:00

İran uranyum zenginleştirme faaliyetlerini askıya almayacağını açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Hamit Rıza Asefi düzenlediği haftalık basın toplantısında Batılı ülkeler tarafından sunulan teşvik paketindeki en temel madde olan "uranyum zenginleştirme faaliyetlerinin askıya alınması" talebini yerine getirmeyeceklerini ifade etti. Asefi, "zenginleştirme faaliyetlerini askıya almayacağız. Müzakerelerden her sonuç çıkabilir ancak uranyum zenginleştirmenin askıya alınması bizim gündemimizde değil" diye konuştu. Sözcü, "Nasıl ki öneri paketinin değişik boyutları var, bizim yanıtımızın da değişik boyutları olacak" dedi.

İran, BM Güvenlik Konseyi'nin beş daimi üyesi ile Almanya tarafından haziran ayında sunulan öneri paketine 22 Ağustos'ta yanıt vereceğini açıklamıştı. Bu tarihin çok geç olduğunu düşünene Güvenlik Konseyi İran'la ilgili olarak uranyum zenginleştirme çalışmalarını 31 Ağustos'a kadar askıya almasını öngören bir karar çıkarmıştı. İran'ın bu kararı yerine getirmemesi durumunda yaptırımlar gündeme gelecek.

İRAN ORDUSU YERLİ MALI FÜZELERİ DENİYOR

Bu arada İran ordusu dün başlattığı savaş tatbikatına bugün karadan denize füze denemeleriyle devam edecek. Bugün karadan karaya füze denemesinin tamamlandığını bildiren devlet televizyonu ülkenin güneyinde devam eden savaş tatbikatında İran yapımı yeni ekipmanların test edileceğini duyurdu. Tatbikatın ne kadar süreceği belirtilmedi.

İran, geçen yılın sonlarında dünyanın en hızlı sualtı füzesinin denemesini başarıyla tamamlamıştı. Geçen yılki tatbikatta, radara yakalanmayan Fecr-3 adlı İran yapımı füzeler denenmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious