ASELSAN'dan yerli üretim hedefleme sistemi geliyor

ASELSAN'dan yerli üretim hedefleme sistemi geliyor.9871
  • Giriş : 03.01.2008 / 08:59:00
  • Güncelleme : 03.01.2008 / 08:41:12

Operasyonlarda kilit rol oynayan Lantrin hedefleme sisteminin yerini alacak yerli bir sistem geliştiriliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kuzey Irak'a yönelik hava operasyonlarında kilit rol oynayan Lantrin hedefleme sisteminin yerini alacak yerli bir sistem geliştiriliyor. ASELPOD adı verilen yeni sistemin altında ASELSAN mühendislerinin imzası var.

2009 yılından itibaren F-16 ve F-4'lerde kullanılacak ASELPOD, uçakların gece görüş, lazerle işaretleme, hedef bulma ve bombalama hassasiyeti gibi kabiliyetlerini en üst düzeye çıkaracak, gece operasyonlarında pilotlara büyük kolaylık sağlayacak.

Lantrin, alçak irtifada uçuş ve kızılötesi hedefleme sistemi PKK'ya yönelik hava operasyonlarında kullanıldı. Sistem net bir şekilde görülen hedeflere kilitlendi. Ardından da PKK kampları tam isabetle vuruldu.

Bu sistem artık Türkiye'de üretilecek. ASELPOD ismindeki sistem ASELSAN'ın mühendisleri tarafından tasarlanacak. Hedefleme ve seyrüsefer sistemi 36 ay içinde geliştirilecek ve Türk F-16 ve F-4 2020'lerinde kullanılacak.

ASELPOD termal kamera, gündüz görüş kamerası, lazer hedef işaretleyicisi, mesafe ölçer, lazer nokta izleme ve aydınlatma birimlerinden oluşan bir hedefleme platformu.

Uçakların altına monte edilecek cihaz gelişmiş görüntüleme sistemleri ile pilota mükemmel bir görüntü sağlıyor.

Uçaklarda gündüz ve gece şartlarında görüş imkanı, yer ve hava hedeflerini tespit, teşhis ve tanıma, hedefleri video üzerinde otomatik izleme gibi yetenekler en üst düzeye çıkıyor.

Alınan görüntüler pilotun önündeki ekrana yansıtılıyor. Hedef lazerle işaretleniyor ve nokta atışla imha ediliyor.

Sistem hedef mesafesinin ölçümü, koordinatlarının belirlenmesi, bombaların hedefe yüksek hassasiyette yönlendirilmesi gibi işlevleri başarıyla yerine getiriyor.

Lantrin'e göre daha yüksek irtifada da çalışabilen ASELPOD Türk savaş uçaklarının harekat kabiliyetini artıracak. ASELPOD'un tasarım çalışması ve prototip üretimi 2009 yılında tamamlanacak, ardından da seri üretime geçilecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious