'Asena erkek projesi mi?

  • Giriş : 17.08.2006 / 00:00:00

Zaman gazetesi yazarı Nihal Bengisu Karaca, hayatını kaybeden Duygu Asena'ya yönelik ağır eleştirilerde bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Asena'nın 'yumuşak' üslubuyla 'Kadınsan İnsansın' mesajını verdiğini söyleyen kadın hakları savunucuları, TCK'nın değiştirilmesindeki aktörlerin bile Asena'dan etkilendiğini dile getirdi. Asena'nın Türk-Müslüman kültürünün kadın anlayışına zarar verdiği yönünde yapılan eleştirilere kısmen katıldığını belirten Karaca, köşesinde şunları yazdı:

'Duygu Asena, o çok okunan kitabı 'Kadının Adı Yok' ta, anneliğin 'emzirme' fiiliyatına bile leke sürme den edemiyordu:

Anne, niye kadınların memeleri var?

Çocuk emzirmek için kızım.

Niye, biz inek miyiz?


ve bunun gibi 'yuh' dedirten cümlelerle... Kendi bedeninden memnun olmayan ve Allah'ın bahşettiği bir çift göğüs hakkında bile 'şaibe' üreten kompleksli bir zihin, nasıl olacaktı da buradan bir 'özgürleşme' çıkaracaktı?'

ERKEK PROJESİ

Karaca, 'Çabası ve birikimiyle bir noktaya gelen pek çok kadından farklı olarak Duygu Asena üzerinde çalışılmış ve piyasaya sürülmüş bir 'erkek' projesiydi. Rahmetlinin gözalıcı bir kalemi olduğunu kimse iddia edemezdi' dedi.

Cinsel özgürlük kavramını savunması nedeniyle Asena'yı kadın haklarını 'öcüleştirmek' ile suçlayan Karaca'ya, kadın hakları ve sorunları alanında çalışan hemcinsleri karşı çıktı.

Prof. Dr. Türkel Minibaş:

(İ.Ü. Kadın Sorunları Araştırma Merkezi Öğretim Üyesi) Duygu Asena'nın yapmış olduğu şey kadın haklarını öcü gibi göstermek değil. O yumuşacık bir kadındı. Asena edebiyatçı değildir, akademisyen değildir, zaten olmadığını kendisi de söylüyordu. Ama en çok satan yazarlardan biriydi.

Seyhan Ekşioğlu: (KADER Genel Başkanı)

Duygu Asena kadın hareketinde bir mihenk taşıdır. Cinsel özgürlük kavramını telaffuz ettiği yıllarda, Türkiye'de kadın-erkek eşitliği değer olarak henüz yerleşmemişti. Konuşula konuşula kadının en tabi hakkı olduğu ortaya çıktı. İlk bahseden Asena olduğu için reaksiyon oluşturdu.

Ayşe Bilge Dicleli: (KADER eski Başkanı)

Kadınların bedenlerine sahip oldukları, kendi bedenleri üzerinde söz sahibi olduklarını anlattı. Bu illa bir kadının serbest bir hayat yaşaması anlamına gelmiyor. 'Bedenine sahip çık' mesajı önemliydi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious