Asgari geçim indirimi geliyor

  • Giriş : 07.02.2007 / 00:00:00

Vergi iadesine son veren ve yerine asgari geçim indirimi sistemini getiren kanun tasarısının görüşmelerine, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda devam ediliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Komisyonda, Gelir Vergisi Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısının, evlerde üretilen bazı ürünlerin gelir vergisinden muaf tutulmasını düzenleyen 1. maddesi kabul edilerek, ''muharrik kuvvet kullanmamak ve dışarıdan işçi almamak suretiyle, evlerde üretilen ve vergiden muaf ürünlere yenileri eklendi.

Buna göre, evlerde imal ettikleri kırpıntı deri ürünleri, pul, payet, boncuk işleme, tığ örgü işleri, tarhana, erişte ve mantı gibi ürünleri, işyeri açmaksızın satanlar gelir vergisinden muaf olacak.

Bu ürünlerin, pazar takibi suretiyle satılması ile ticari, zirai veya mesleki faaliyetleri dolayısıyla gelir ve kurumlar vergisi mükellefi olanların düzenledikleri hariç olmak üzere; kermes, festival, panayır ile kamu kurum ve kuruluşlarınca geçici belirlenen yerlerde satılması muaflıktan faydalanmaya engel olmayacak.

''FİŞ ALMAK KEYFİ HALE GELECEK''

Komisyondaki görüşmelerde CHP Mersin Milletvekili Mustafa Özyürek, asgari ücret düzeyindeki gelirden vergi alınmamasını önerdi. Özyürek, vergi iadesi uygulamasına son verilmesinin yanlış olacağını, böylece fiş almanın keyfi hale geleceğini ve vergi kaybına neden olacağını savundu.

Özyürek, tekstil sektörünün Mısır'da yatırım yapmasının özendirilmeye çalışıldığını, bunun öncülüğünü ise Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Oğuz Satıcı'nın yaptığını öne sürdü.CHP'li Özyürek, ''Bir bakanın görevi öncelikle kendi ülkesinde yatırım yapılmasını sağlamaktır. Kendi ülkesinde yatırım yapılmasının dezavantajları varsa bunları kaldırmalıdır'' dedi.

CHP İstanbul Milletvekili Kemal Kılıçdaroğlu, AK Parti iktidarı döneminde halkın yaşam standardının düştüğünü ileri sürdü. Kılıçdaroğlu, AK Parti'nin IMF'den talimat alarak yürüttüğü vergi politikaları ile sorunları çözemeyeceğini iddia etti.

AK Parti Gaziantep Milletvekili Fatma Şahin, evlerde yapılan ürünlerin vergiden muaf olmasıyla ev hanımlarının ekonomiye katkı sağlayacağını ve esnaflaşacağını belirterek, düzenlemenin, kadının istihdamı açısından devrim niteliğinde olduğunu kaydetti. CHP İstanbul Milletvekili Birgen Keleş, evlerde üretilen ürünlerle ilgili düzenlemeden sadece ev kadınların yararlanıp yararlanmayacağı konusunda endişesi olduğunu dile getirdi.

''SAYENİZDE ERKEKLER EVDE OTURUYOR''

Düzenlemenin geniş yorumlanabileceği değerlendirmesinin ardından Maliye Bakanı Unakıtan ve iktidar milletvekillerine, ''Sayenizde erkekler evde oturuyor'' diyen CHP'li Kılıçdaroğlu'na yanıt veren Bakan Unakıtan, ''Siz oturuyorsanız bilemem Sayın Kılıçdaroğlu. Dantel yapmıyor herhalde erkekler...'' dedi.

CHP İstanbul Milletvekili Ali Kemal Kumkumoğlu, düzenlemenin, ''devrim'' diye nitelenmesini anlayamadığını ifade ederek, ''Tarhana, erişte ve mantı satmak, kadının kurtuluşuysa bilemiyorum'' diye konuştu. Kılıçdaroğlu, evlerde üretilen reçel ve turşunun da vergiden muaf olmasını önerdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious