'Asgari geçim indirimi işçinin lehine'

'Asgari geçim indirimi işçinin lehine'.5587
  • Giriş : 07.02.2007 / 00:00:00

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, ücretin vergilendirilmesinde asgari geçim indirimi uygulanmasının, işçinin lehine olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Gelir Vergisi Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısının 2. maddesinin görüşmeleri sırasında söz alan CHP İstanbul Milletvekili Ali Kemal Kumkumoğlu, asgari geçim indirimi oranlarının çocuk sayısıyla ilişkilendirilmesinin nedeninin açıklanmasını istedi.

Kumkumoğlu, “Hangi gerekçeyle çocuk sayısını indirime bağladınız? Başka bir model bulmak gerçekten mümkün değil mi? Çocuğu fazla olanlara teşvik iyi ama eşi çalışmayıp 7 çocuğu olana daha fazla teşvik yapılıyor. Israrınızın altında yatan sebep nedir?” diye sordu.

CHP İzmir Milletvekili Birgen Keleş, tasarı ile 2007-2008 arasında çalışanlar aleyhine boşluk olduğunu belirterek, çalışanların kazanılmış haklarının geri verilmesi gerektiğini kaydetti. Keleş, ücretlerde asgari geçim indirimi ile vergi iadesinden elde edilen mali durum arasında kişiler arasında ne kadar fark olduğunu sordu.

“ÇALIŞANLAR DÜZENLEMEDEN DOLAYI KARLI”

Sorulara cevap veren Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, düzenlemeyle, daha önce ”fiş toplamayla elde edilen vergi indiriminin”, “asgari geçim indirimi” adı altında yapılandırıldığını bildirdi. Çalışanların düzenlemeden dolayı karlı olduğunu ifade eden Bakan Unakıtan, şöyle devam etti:

“Asgari ücreti tamamen vergi dışı bırakılması senelerdir düşünüldü, yazıldı, çizildi, konuşuldu. Şimdi getirdiğimiz sistemle buna adım adım yaklaşıyoruz. Asgari ücrette 4 çocuklu olan bundan sonra vergiye tabi olmayacak. İlk adımı atmış oluyoruz. Bir adamın çocuğu fazlaysa suç değil ki. Fazla çocuk yapılmasını teşvik etmiyoruz ama bir insanın fazla çocuğunun olması suç değil.

Fransa'da çocuk başına teşvik veriliyor. 'Senin nüfusun çok' diye niye rahatsız oluyorsun. AB'nin 6. büyük ekonomisine sahip ülkeyiz. Bunlardaki avantajlarımızdan biri genç, dinamik nüfusa sahip oluşumuzdur. Elimizdeki avantajların bilinmesinde fayda var. 'Vergi vermeyecekler' diye 'herkes çocuk sayısını artıracak' diye bir şey yok. O, toplumun kültürüyle, sosyal yapısıyla ilgili. 6-7 çocuklu ölsün mü? Nüfus artışını 'plansız olsun' manasında değil; adalet, sosyal anlayışımızdan dolayı böyle bir düzenleme getirdik.”

“BOŞLUK FALAN YOK, TELAFİ DE YOK”

“Asgari geçim indirimi” sisteminin ücretlinin lehine olduğunu belirten Bakan Unakıtan, vergi iadesi uygulamasıyla 385 YTL alan bekarların 478, evlilerin 573, evli ve 1 çocuk sahibi olanların 645 YTL, evli ve 4 çocuk sahibi olanların 812 YTL vergi indirimine tabi tutulacağını kaydetti.

Bu düzenleme nedeniyle herkes tarafından takdir edilmeleri gerektiğini ifade eden Maliye Bakanı Unakıtan, “Çalışanların herhangi bir kaybı yok. bir yıllık, altı aylık boşluk yok. Fiş toplasalar da 2008'de alacakları para 385 lira idi. Bu değişiklikle 2008'de iki katı kadar istifa edecek. Çalışanın hiçbir mağduriyeti yok, aksine kazancı var. Boşluk falan yok, telafi de yok. İşçinin lehine bir uygulama başlatıyoruz. İlk defa 4 çocuklu asgari ücretli, vergiden muaf oluyor. Bütün milletimize hayırlı olsun” diye konuştu.

“ALİ'NİN FESİNİ VELİ'YE, VELİ'NİN FESİNİ HASAN'A...”

CHP İstanbul Milletvekili Ali Kemal Kumkumoğlu, Maliye Bakanı Unakıtan'ın Komisyona doğru bilgi vermediğini ileri sürdü.

Asgari ücretlilerin asgari geçim indiriminden faydalanacağını ancak asgari ücretin üstünde maaş alanların mağdur olacağını savunan Kumkumoğlu, “3 milyar maaş alanın durumu ne oldu? Maliye Bakanlığı bundan kar etti. Maaşı yüksek olanın gelirinden elde edeceği vergi iadesini, asgari ücretlerden vergi almayarak kar ediyor. Ali'nin fesini Veli'ye, Veli'nin fesini Hasan'a vererek 'iş yaptım' diyor. Burası kandırma yeri mi?” dedi.

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, CHP'li Kumkumoğlu'ndan “Burası kandırma yeri mi?” sözünü geri almasını isteyerek, “Konuyu anlamamışsın. Bu düzenleme için Hükümetimize teşekkür etmeniz gerekir” diye konuştu.
Sözlerini geri almayacağını ifade eden Kumkumoğlu ise “Ne iş yaptığınızı siz de anlamamışsınız” cevabını verdi.

ASGARİ GEÇİM İNDİRİMİ...

Görüşmelerin ardından TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, ücretin gerçek usulde vergilendirilmesinde, “asgari geçim indirimi” uygulanmasına ilişkin düzenleme kabul edildi.

Asgari geçim indirimi; ücretin elde edildiği takvim yılı başında geçerli olan ve sanayi kesiminde çalışan 16 yaşından büyük işçiler için uygulanan asgari ücretin yıllık brüt tutarının, mükellefin kendisini için yüzde 50, çalışmayan ve herhangi bir geliri olmayan eşi için yüzde 10, çocukların her biri için ayrı ayrı olmak üzere ilk 2 çocuk için yüzde 7.5, diğer çocuklar için yüzde 5 olarak uygulanacak.

Bakanlar Kurulu, indirim konusu yapılacak toplam tutarın, asgari ücretin yıllık brüt tutarını aşmaması şartıyla, asgari geçim indirimi oranlarını artırmaya ve kanuni oranına kadar indirmeye yetkili olacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious