Asgari ücret için verilecek karar Perşembe'ye kaldı

  • Giriş : 24.12.2007 / 18:30:00
  • Güncelleme : 24.12.2007 / 18:16:08

Perşembe günü tekrar toplanacak komisyonun, bu toplantıda asgari ücreti belirlemesi bekleniyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türk-İş Genel Sekreteri Mustafa Türkel, toplantının ardından yaptığı açıklamada, Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) yaptığı çalışmaları toplantıya getirdiğini ve bunların komisyon üyelerine dağıtıldığını bildirdi.

Komisyon üyelerinin, raporlar üzerindeki çalışmalarını tamamlayarak Perşembe günü saat 10.00'da son kez toplanmak üzere bir araya geleceklerini kaydeden Türkel, daha önce artışa yönelik yüzde 6-8 gibi rakamların telaffuz edilmesini doğru bulmadıklarını belirtti.

TÜİK'in çalışmasında bu seneki asgari geçim endeksi rakamı olarak ortalama 640 YTL'nin yer aldığını ifade eden Türkel, TÜİK'in rakamlarını net olarak algıladıklarını söyledi. Türkel, daha önceden kendilerinin 2 tür bakış açılarının bulunduğunu hatırlatarak, ''Biz asgari ücretin en düşük devlet memuru aylığına eşitlenmesi konusundaki tavrımızı koruyoruz. Ancak Türkiye'nin içinde bulunduğu ekonomik gerekçeleri ortaya koyarsanız, TÜİK'in rakamlarını da dikkate almak gerekiyor. Biz, asgari ücretin en düşük devlet memuru maaşına eşitlenmesi tavrımızı koruyoruz. Eğer bu dikkate alınmayacaksa asgari ücret tespitinde TÜİK'in yapmış olduğu çalışmaların esas alınmasını talep ediyoruz'' diye konuştu.

İşveren temsilcisi TİSK Yönetim Kurulu üyesi Ali Nafiz Konuk da TÜİK'in rakamlarının toplu sözleşmelerde, asgari ücretin belirlenmesinde dikkate alınması gereken bir veri olduğunu ifade etti. Ancak hiçbir zaman tek bir veriye bağlı olarak hareket etmenin doğru olmayacağını kaydeden Konuk, şöyle konuştu:

''Böyle olsa toplantı yapmanın amacı olmazdı. Bu veriler dikkate alınarak bizim üzerinde özellikle durduğumuz konu, ekonomik dengeleri bozmayacak, alt üst etmeyecek prensipler doğrultusunda bir rakamın belirlenmesi sağlıklı olacaktır. Verilen rakamlar her iki kesim açısından da gönülde yatanlar veya düşünülenler gibi olmuyor. Ama bir konsensüs sağlanması gerektiği için her zaman fedakarlık yapmak gereklidir. Biz de bunları unutmadan bugün aldığımız verileri dikkate alarak dersimizi çalışacağız.''

Konuk, bir soru üzerine TÜİK'in çalışmasında yer alan ortalama 640 YTL'nin net olarak düşünülmesinin işverenler açısından kabul edilemeyeceğini söyledi. Konuk, bu rakamın brüt olarak algılanması halinde yapacakları çalışmalara etki edeceğini ve buna göre de değerlendireceklerini kaydetti.

Asgari ücreti tek başına rakam olarak belirlemenin çok da önemli olmadığını vurgulayan Konuk, şunları kaydetti:

''Bunun sağlıklı bir biçimde Türkiye'de uygulanabilmesi önemli. Türkiye'nin en büyük sorununu kayıt dışı ekonomi oluşturuyor. Belirlenecek asgari ücret, bugün asgari ücretle dahi olsa iş bulmuş insanları ekmeğinden etmemeli, asgari ücret üzerinden de olsa sigortası, vergisi ödenen insanlarımızı biraz daha gün sayılarının düşük gösterilmesine yol açmamalı. Biz, bunları dikkate alıyoruz. Almamızın nedeni de ülke insanımızın zararına bir şey yapmak istemeyişimizdir. Sanayinin birinci fonksiyonu insanların zenginliğini, ülkenin kaynaklarını arttırmaktır. Bu amacımızı unutmadan bir rakam belirlemeye çalışacağız.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious