Asgari ücret komisyonu toplanıyor

Asgari ücret komisyonu toplanıyor.12757
  • Giriş : 13.12.2008 / 11:39:00

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 1 Ocak 2009'dan itibaren geçerli olacak yeni asgari ücreti belirlemek üzere 15 Aralık Pazartesi günü ikinci kez bir araya gelecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Komisyon çalışmalarının ikinci oturumu için taraflar Türk-İş Genel Merkezi'nde saat 15.00'te bir araya gelecek.

Toplantıda, ilk oturumda alınan karar gereği, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Maliye Bakanlığı, Hazine Müsteşarlığı ve Devlet Planlama Teşkilatından istenen ekonomik ve sosyal göstergelere ilişkin bilgiler değerlendirilecek.

Türk-İş, ekonomik kriz ortamında asgari ücretin toplumdaki toplam satın alma gücünü artırıcı bir kaldıraç olarak değerlendirilmesini istiyor.

TÜİK'e, yetişkin bir işçiye gerekli olan gıda harcamasından yola çıkılarak her yıl "asgari yeter ücret" hesaplatıldığını, ancak 2002'den bu yana hep bu rakamların altında bir asgari ücret açıklandığını belirten Türk-İş, bu yıl komisyonun ekonomik konjonktürü de dikkate alarak, söz konusu hesaplamanın ne kadar üstüne çıkabileceğini müzakere etmesi gerektiğini savunuyor. Türk-İş, ayrıca asgari ücretin hesaplanmasında çalışanın ailesinin dikkate alınmasını talep ediyor.

TİSK ise ekonominin içinde bulunduğu durum nedeniyle asgari ücret artışının "son derece dengeli ve dikkatli" biçimde tespit edilmesini istiyor.

Geçmişteki fiyat artışlarını yansıtma modelinin, bu yılki tespitte terk edilmesi gerektiğini belirten TİSK, en az ücretin brüt düzeyinin artırılmasında, 2009 yılı enflasyon hedefinin esas alınmasını ve asgari ücretin üzerindeki vergi ve sigorta primi yüklerinin azaltılmasıyla çalışanın eline geçecek net ücrette artış sağlanmasını savunuyor.

Asgari ücret, 16 yaşından büyük bekar bir işçi için asgari geçim indirimi dahil brüt 638,70, net 503,26 YTL; 16 yaşından küçükler için brüt 540,60, net 432,97 YTL; kapıcılar için brüt 638,70, net 542,90 YTL olarak uygulanıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*