Asgari Ücret Tespit Komisyonu yarın toplanıyor

Asgari Ücret Tespit Komisyonu yarın toplanıyor.9207
  • Giriş : 23.12.2007 / 23:45:00

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2008 yılında uygulanacak asgari ücreti belirlemek üzere, yarın üçüncü kez toplanacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nda gerçekleşecek toplantıya; kamu temsilcileri, Türk-İş ve TİSK heyetleri katılacak.

Toplantıda Türkiye İstatistik Kurumu'nun, asgari harcama tutarıyla ilgili 2 ayrı çalışma sunması bekleniyor.

Asgari ücret brüt 585 YTL

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 5'i işçi, 5'i işveren, 5'i de hükümet temsilcisi olmak üzere, toplam 15 kişiden oluşuyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı'nın tespit ettiği üyelerden birinin başkanlık ettiği komisyon, en az 10 üyenin katılımıyla toplanıp, oy çokluğu ile karar veriyor. Oyların eşitliği halinde başkanın bulunduğu tarafın çoğunluk sağladığı kabul ediliyor.

Komisyon, asgari ücretin belirlenmesinde, 'ülkenin içinde bulunduğu sosyal ve ekonomik durumu, ücretliler geçinme indekslerini, bu indeksler yoksa geçinme indekslerini, fiilen ödenmekte olan ücretlerin genel durumunu ve geçim şartlarını' göz önünde bulunduruyor.

Asgari ücret halen 16 yaşını doldurmuş işçiler için brüt 585, net 419.15 YTL olarak uygulanıyor. Asgari ücretten yapılan kesintiler 165.85 YTL'yi buluyor. Asgari ücretin işverene toplam maliyeti ise 710.78 YTL'ye karşılık geliyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, asgari ücret artışı konusunda, hükümet progamında belirtilen yüzde 6'lık oranın, 1-2 puan üzerine çıkılabileceğini belirtmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious