Asgari ücretlilerden Türk-İş'e siyah çelenk

Asgari ücretlilerden Türk-İş'e siyah çelenk.16783
  • Giriş : 02.01.2008 / 16:49:00

Asgari Ücretle Çalışanlar Derneği üyesi bir grup, Türk-İş'in 2008 yılında uygulanacak asgari ücreti belirleyen Asgari Ücret Tespit Komisyonu kararına muhalefet şerhi koymamasını protesto etmek için Türk-İş Genel Merkezi'ne siyah çelenk bıraktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Ellerindeki "Hükümet misiniz, TİSK misiniz, İşçi temsilcisi misiniz?" yazılı pankartlarla Türk-İş Genel Merkezi önüne gelen gruptakiler adına basın açıklaması yapan Asgari Ücretle Çalışanlar Derneği Başkanı Kazım Çorap, asgari ücret belirlenirken geçmiş tecrübelerine bağlı olarak bu sene de hükümetten ve işverenden fazla bir beklentileri olmadığını dile getirdi.

Asgari ücrete yapılan günlük 56 YKr'lik artışla bir çok yerden simit bile alınamayacağını savunan Çorap, "Bize verilen bu zam, yeni yılla başlayan zam yağmuruyla ulaşıma gelen zammı bile karşılamamaktadır" dedi.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantılarına işçi temsilcisi olarak katılan Türk-İş'in komisyonda belirlenen asgari ücret kararına imza atmasını ve muhalefet şerhi koymamasını da eleştiren Çorap, "Bize en çok hayal kırıklığını Türk-İş yaşattı. Öyle ki işçi temsilcisi olduğunu unutup, sanki hükümet ya da işveren gibi bir tutum sergiledi. 2008 yılını bize zehir ettiğiniz, bizi komisyonda gerektiği gibi anlatıp temsil etmediğiniz için yazıklar olsun. Sizleri şiddetle kınıyoruz" dedi.

Daha önceki yıllarda Türk-İş'in asgari ücret kararının altına imza atmadığını ya da muhalefet şerhi koyduğunu belirten Çorap, "Şimdi değişen ne oldu ki imza attınız?" diye sordu.

Yeni asgari ücret yürürlüğe girdi

Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun oybirliği ile aldığı karara göre, asgari ücret 2008 yılının ilk 6 ayı için yüzde 4, ikinci 6 ayı için yüzde 5 oranında artırılacak. Böylece asgari ücret, 2008 yılının ilk 6 ayında brüt 608,40 YTL (net 435,92 YTL), temmuzdan itibaren ise 638,70 YTL (457,63 YTL) olarak uygulanacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious