Asgari'nin eşi: Eşim hiçbir ülkeye sığınamadı

  • Giriş : 12.03.2007 / 00:00:00

Türkiye'de bulunduğu sırada ortadan kaybolan İranlı yetkili Ali Rıza Asgari'nin eşi Sima Ahmedi, eşinin hiçbir ülkeye sığınmadığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Asgari'nin eşi Sima Ahmedi, İSNA ajansına yaptığı açıklamada, eşinin 7 Aralık 2006'da Şam'dan Türkiye'ye geçtiğini, bir gün sonra İran'a dönmesini beklediklerini, ancak 9 Aralıkta İstanbul'da kaldığı otelde kaybolduğunu öğrendiklerini anlattı.

Kaybolmasından bir gün önce (8 Aralık) eşiyle telefonda görüştüğünü, daha sonra kendisinden haber alamadıklarını ifade eden Ahmedi, bunun üzerine eşinin başına kötü bir şey gelmesinden şüphelendiklerini ve olayı İran Dışişleri Bakanlığına ilettiklerini söyledi.

İran Dışişleri Bakanlığının konuyu takip için Türkiye'ye heyet gönderdiğini ifade eden Ahmedi, "Yapılan çalışmalara rağmen, beklentilerimiz tam olarak karşılanmadı. Eşimden haber alamıyoruz, durumu hakkında bilgimiz de yok" dedi.

Eşinin iki yıldır ticaretle uğraştığını ve Şam'da zeytinyağı ticareti yaptığını söyleyen Ahmedi, Batı medyasında eşiyle ilgili spekülasyonlar yapıldığını ifade ederek, "Eşim hiçbir ülkeye sığınmadı. Onun İran rejimiyle hiçbir problemi yoktu. Ailesine çok bağlıydı. Böyle bir şey yapacağına ihtimal vermiyorum" diye konuştu.

Kaybolan İranlı yetkilinin kardeşi Davud Asgari de kardeşi hakkında Batı medyasında çıkan haberlerin "hepsinin yalan" olduğunu söyledi.

Alı Rıza Asgari'nin kızı İlham Asgari de babasının "ABD ve İsrail tarafından kaçırıldığından emin olduklarını" ifade ederek, "Babamı Nevruz bayramında aramızda görmek istiyoruz" dedi.

Ailesi, Asgari'nin 46 yaşında olduğunu, 5 çocuğu bulunduğunu ve savunma bakan yardımcılığından iki yıl önce emekli olduğunu da belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious