Aşı Haftası başlıyor

  • Giriş : 13.04.2007 / 00:00:00

Ankara İl Sağlık Müdürü Selahattin Şahin, 16 Nisan günü başlayacak olan “Aşı Haftası”nın 22 Nisan günü sona ereceğini duyurdu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Selahattin Şahin, toplumun aşılama konusundaki duyarlılığını artırmak ve eksik aşılı çocukların aşılanmalarını sağlamak amacıyla Sağlık Bakanlığı tarafından 16-22 Nisan günleri arasında “Aşı Haftası” düzenleneceğini belirtti.
Aşı haftasının ana temasının Dünya Sağlık Örgütü’nce “Aşıla, Koru, Önle” olarak belirlendiğini kaydeden Şahin, bağışıklama çalışmalarında hizmetin, gerek sayısal yönden, gerekse nitelik açısından en üst düzeyde bulunmasının şart olduğu dile getirdi.
Şahin, rutin aşılama aşılama programına 3 yeni antijen (kızamıkçık, kabakulak, hemofilus influinza tip B) eklendiğini bildirdi. “Böylece rutin aşılama programı ile hedeflenen hastalık sayısı 10’a çıkmıştır” diyen Şahin, Ankara’da aşılama oranlarında ilk kez yüzde 96 oranına ulaşıldığını söyledi.
Şahin şöyle devam etti:
“Difteri, boğmaca, kızamık, kızamıkçık, kabakulak, tetanoz, verem, çocuk felci, hepatit B ve hemofilus influinza tip B aşı fiyatları 20 YKR ile 1 YTL arasında değişirken, bu hastalıkların tedavi masrafları yüksek rakamlara ulaşmaktadır. (Kızamık hastalığının tedavisi yaklaşık 900 YTL iken, bir doz kızamık aşısının maliyeti 20 YKR’tur). Çeşitli aktivitelerin gerçekleştirileceği aşı haftasında İlköğretim Okulu öğrencilerine yönelik bir de resim ve kompozisyon yarışması düzenlenmiştir. Yarımşarda birinci olan öğrenciye 2 bin YTL, ikinci olan öğrenciye bin YTL, üçüncü olan öğrenciye 500 YTL para ödülü verilirken, 3 öğrenciye de 100’er YTL mansiyon ödülü verilecek.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious