Aşıdan korkanlara özel iğne

Aşıdan korkanlara özel iğne.8409
  • Giriş : 19.02.2008 / 12:21:00

10 kat daha küçük iğneyle aşı kas içine değil deri altına yapılacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Sürekli değişen influenza virüsünün yol açtığı hiç değişmeyen bir hastalık olarak bilinen grip her yıl dünyada 250 ile 500 bin kişinin ölümüne yol açıyor. Halk arasında “paçavra hastalığı” olarak bilinen grip sanılanın aksine ayakta atlatılamayacak kadar ağır seyrediyor.

Uzmanlara göre her burnu akan, hapşıran “grip oldum” diyor ama bu doğru değil. Yüksek ateş, bulantı, kusmayla gelişen grip genellikle yatmayı gerektirecek kadar ağır seyrediyor. Dünya Sağlık Örgütü 65 yaş üstündeki kişilerle, astım, diyabet, böbrek yetmezliği ve kanser gibi kronik sağlık sorunları olan kişilere grip aşısı yaptırmalarını öneriyor. Çünkü bu kişilerde grip enfeksiyonunun ölüme bile yol açacak kadar ağır seyretme ihtimali bunuyor.

AŞILANMA ORANLARI YETERSİZ

Türkiye’de her yıl ortalama 2.5 milyon insan grip aşısı oluyor. Oysa araştırmalara göre aşı önerilen risk grubunda 10 milyona yakın insan var. Yani aşı olması gereken 65 yaş üstündeki ve kronik sağlık sorunu olan nüfusun ancak dörtte biri aşı oluyor. Bunun nedenine gelince. Araştırmalara göre aşıdan kaçınmada bilgisizlik kadar, iğne korkusunun da rolü büyük. Birçok erişkin iğne korkusu yüzünden aşı olmaktan kaçınıyor.

MİKROENJEKSİYONLU AŞI SİSTEMİ

Sanofi Pasteur Firması tarafından yeni geliştirilen mikroenjeksiyon sistemli aşı ise 1.5 milimetre olan iğnesiyle iğneden korkanlara hitap ediyor. Aşının iğnesinin normal grip aşısının iğnesinin 10’da biri kadar olduğu belirtiliyor. Sanofi Pasteur Firması Medikal Direktörü Dr. Tamer Pehlivan, “Aşının iki tipi olacak. Yaşlılar için olan tipi 15 mikrogram aşı içeriyor, 18 ile 60 yaş için olan aşının içinde ise 9 mikrogram aşı bulunacak” diyor.

Avurap İlaç Ajansı onayına sunulan aşının 2009 yılında ruhsat alması bekleniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious