Aşık Veysel anılıyor

Aşık Veysel anılıyor.7598
  • Giriş : 20.03.2007 / 00:00:00

Türkiye'nin son dönemde yetiştirdiği en önemli halk ozanlarından Aşık Veysel, ölümünün 34'üncü yıldönümünde çeşitli etkinliklerle anılacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Aşık Veysel Kültür Derneği Başkanı Hüseyin Özer anma etkinliklerine ilişkin ANKA'ya bilgi verdi.

Dernek olarak, Aşık Veysel anısına şu ana kadar çok sayıda faaliyet gerçekleştirdiklerini anlatan Özer, "Biz Aşık Veysel'in şiirlerini Türkiye'nin dört bir yanında özellikle okullarda anlatıyoruz. Çok sayıda davet alıyoruz okullardan. Bu da Türk Halk kültürü açısından çok önemsediğimiz bir konu" dedi.

Özer, Aşık Veysel anma etkinlikleri kapsamında, 21 Mart Çarşamba gün, Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü önüne çelenk bırakacaklarını, 24 Mart Cuma günü de Devlet Konukevi'nde Veysel anısına yemek vereceklerini söyledi. Özer, geceye çok sayıda sanatçı ve siyasetçinin katılmasını beklediklerini kaydetti.

ESERLERİ NOTAYA ÇEVRİLDİ

Aşık Veysel'in tüm eserlerinin notasının çıkarıldığını ifade eden Özer,
böylelikle telif hakları sorununun çözüldüğünü de söyledi.

Özer, 19 Mayıs 2007'de söz konusu çalışmayı büyük bir organizasyonla tanıtacaklarını belirtirken, "19 Mayıs tarihi, Aşık Veysel'in Atatürk devrimleri ve ilkelerine bağlılığını bir kez daha anlatmak için özellikle seçildi. Bunu özellikle vurguluyorum. Çünkü, Atatürk'ü anlayabilen ender ozanlarımızdan biriydi Veysel" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious