'Asıl çağdaşlık altyapı ile olur'

'Asıl çağdaşlık altyapı ile olur'.7642
  • Giriş : 22.03.2008 / 08:22:00

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, ''Kimse yanlış anlamasın ben müzisyen adamım. Müzikle sanatla çağdaşlık bir yere kadar olur. Asıl çağdaşlık alt yapıyla olur'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türel, Siyaset Akademisi Yerel Yönetimler Programında yaptığı konuşmada, Türkiye'de ilk belediyenin 1854 yılında İstanbul'da kurulduğunu belirterek, belediyelerin 1930'dan 2004 yılına kadar aynı kanunla yönetildiğini kaydetti.

Belediye Başkanı olmaya karar verdiğinde belediye kanununu incelediğini ifade eden Türel, şöyle konuştu:

''Kanunun yarısını anlamakta zorlandım. Siyasette iyi niyetli olur ve hata yapmazsanız bir gün mutlaka keşfedilirsiniz. Siyaset, makam ve mevki için yapılmaz. Bu siyasi hareketin içinde nefer olmak hepimiz için büyük bir şereftir. Türkiye'de çok önemli bir değişim süreci yaşanıyor. Gelecekte çocuklarımıza, torunlarımıza bu davanın gönüllü elçileriydik diyebiliriz. Belediye başkanı seçildikten yarım saat sonra belediyenin üst düzey bürokratlarını toplantıya çağırdım. Toplantıya bir kaç kişi katıldı. Diğerlerinin nerede olduğunu sorduğumda (parkta geziyorlar) dediler. Belediye Başkanı bir iki ay hoşgeldin tebriklerini kabul eder diye...''

-''ALT YAPI BİR ŞEHRİN GELECEĞİDİR''-

Türel, göreve geldikten sonra alt yapı çalışmalarına önem verdiklerini belirterek, alt yapının bir belediye başkanı için çok cazip bir yatırım olmadığını bildirdi.

Alt yapının yapılırken vatandaşa sıkıntı verdiğini, tamamlanınca kısa sürede unutulduğunu ifade eden Türel, şöyle devam etti:

''Ama tribünlere oynanmak isteniyorsa bol bol park yapılır ve alt yapısı olmayan yollara asfalt dökülür. Eğer bunları yaparsanız kentin geleceğini karanlığa mahkum edersiniz. Alt yapı bir şehrin geleceğidir. Bir kentin alt yapısını tamamlamadan çağdaşlık ve uygarlık nutukları atmak ne derece doğrudur.

Göreve geldiğimiz zaman Antalya'nın üçte ikisinde kanalizasyon yoktu. 250 bin kişilik arıtma tesisi vardı. Altı kilometrelik yağmur ve drenaj hattı suyu vardı. Bunlar olmadığı halde hep çağdaşlık ve uygarlık nutukları atılmış. Kimse yanlış anlamasın, ben müzisyen adamım, müzikle sanatla çağdaşlık bir yere kadar olur. Asıl çağdaşlık alt yapı ile olur.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious