Asıl 'Engel' devlet

  • Giriş : 04.12.2006 / 00:00:00

Devlet, engelli vatandaşları görmezlikten geliyor. Kamuda sadece 8 bin engelli çalıştırılıyor. Ayrıca ihtiyacı olanlara da yardım edilmiyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Türkİye'deki engellilerin durumuna ilişkin araştırma yapan Türk Sağlık-Sen, devlet kurumlarında yeteri kadar engelli personelin istihdam edilmediğini ortaya çıkarttı. Kamuda toplam 1 milyon 568 bin 112 memurun bulunduğu, yüzde 3 oranına göre çalıştırılması gereken engelli sayısının ise 47 bin 43 olduğu kaydedilen araştırmada, sadece 8 bin 717 engelli vatandaşın kamuda memur olarak istihdam edildiği bildirildi.

BİR TANE BİLE YOK

Başbakanlık'ta toplam 48 engelli personelin istihdam edilmesi gerekirken bir tane bile engelli personelin çalıştırılmadığı bildirildi. Milli Eğitim Bakanlığı'nın 17 bin 284 personel istihdam etmesi gerekirken 3 bin 154 engelli çalıştırdığı ifade edilen araştırmada, sadece Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının bakanlıklar arasında yükümlülüğünü yerine getirdiği belirtildi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, 15 engelli çalıştırması gerekirken 18 engelli personel çalıştırıyor.

SIRTINDA TAŞIYOR

Öte yandan, Antakya'nın Ovakent Beldesi'nde yaşayan 8 yaşındaki yürüme engelli Bedirhan Tepe'nin dramı da tüm gerçekleri gözler önüne seriyor. O henüz 8 yaşında ve okula annesinin yardımıyla el arabasının içinde gidip geliyor. İkinci kattaki sınıfına da annesinin sırtında çıkıyor. Bedirhen da yardımeli bekleyen engelli vatandaşlardan sadece biri!

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious