'Asıl olan kardeş olduğumuzdur'

  • Giriş : 11.08.2006 / 00:00:00

AP Milletvekili Özdemir: “Lübnan'da barışın sağlanması için Almanya ile Türkiye yan yana gelmeli”

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Özdemir yaptığı açıklamada, "Lübnan'da barış için keşke uluslararası alanda Almanya ile Türkiye yan yana gelebilse." dedi. Özdemir, iki ülkenin bölgeye barışın inşa edilmesindeki tarihi rollerini ise Almanya'nın bugün geçmişte Yahudilere uyguladığı insanlık suçundan ders alarak hareket etmesine ve Türkiye'nin Osmanlı İmparatorluğu'nun mirasçısı olarak bölgedeki etkinliğine bağladı. Osmanlı İmparatorluğu'nda Yahudi düşmanlığı'nın olmadığını, bilakis İspanya'dan kaçan Musevilerin bu imparatorluğa sığındıklarını belirten Özdemir, diğer taraftan İsrail devletini ilk tanıyan ülkeler arasında Türkiye'nin olduğunun da altını çizdi. Özdemir, tüm bu nedenlerden dolayı Almanya ile Türkiye'nin Ortadoğu'da istikrarın sağlanması için "birlikte hareket etmeleri gerektiğini" kaydetti.

Lübnan'daki şiddet olaylarının engellenmesi için "tek çözüm müzakere ve barış" diyen Özdemir, Lübnan Başbakanı Fuad Sinyora'nın barış çağırısının herkes tarafından dikkate alınması gerektiğini ifade etti. Özdemir, bu ülkeye barışın getirilmesi için Birleşmiş Milletler (BM) Barış Gücü'nde Müslüman ülkeler dahil olmak üzere Alman, Türk ve diğer ülkelerden askerlerin yer alabileceğini söyledi. Ne İsrail'in ne de Hizbullah Örgütü'nün mevcut savaşı kazanabileceklerine inanmadığını söyleyen Özdemir, "Bölgeye biran önce hiç vakit kaybedilmeden barış getirilmelidir. Aksi takdirde en büyük felaket savaş bitiminde aşırı güçlerin kuvvetlenmesi olacak." ifadesini kullandı.

"Şu kadar kişi öldürüldü veya şu suçlu" demenin fayda sağlamadığını belirten AP milletvekili Cem Özdemir, "Asıl olan bizim kardeş olduğumuzdur." diye konuştu. Özdemir şöyle devam etti: "Bugünkü görülen resim, sanki Müslümanlar ile Yahudilerin düşman olduklarıdır. Bu doğru değildir. Müslümanlar ve Yahudiler olarak Yakın Doğu'da birlikte yaşamak zorundayız. Ne İsrail, ne de Müslümanlar komşusunu kendileri seçebilir. Barış ve istikrar içinde birlikte yaşamak için özel çabalar gösterilmelidir, asıl olan budur. Bunun için bizim kardeş olduğumuzu belirterek savaşın bitirilmesi çağırısında bulunuyorum." Özdemir ayrıca, Lübnan tarafında ölen bebeklerin sayısını belirlemenin "saçma" olacağını, bir baba olarak her anne babanın ölen çocuğu için acı çektiğini şu söz ile dile getirdi: "Kuzey İsrail'de yakınlarını kaybedenler de Lübnan'da ölenlerde acı çekiyorlar. Ölen her insan bir kayıptır."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious