Asıl sabotaj işçilere

  • Giriş : 16.11.2007 / 09:31:00

Türk Telekom'da bir ayı dolduran grev sırasında yurdun çeşitli yerlerinde çok sayıda sabotaj iddiası ortaya atıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Bazı kentlerde grevdeki işçiler ve sendika yetkilileri sabotaj iddiasıyla gözaltına alınıp salıverilirken, Diyarbakır'da, aralarında sendika şube başkanının da bulunduğu dokuz, Ankara'da da bir Telekom işçisi tutuklandı.
Sendikacılar ise sabotajların sendika ve işçi hareketine zarar vereceği ve kesinlikle tasvip edilemeyeceği görüşünde birleşirken, lokal birtakım eylemler yapılmışsa bunun grevdeki bütün işçilere mal edilemeyeceğini ifade ettiler. Sonuç olarak Türk Telekom'daki sabotajların Türkiye'de sendikacılığın prestijini sarstığı konusunda işçi kesimi hemfikir.

Grev bir ayı tamamladı

Türk Telekom'da (TT) örgütlü Haber-İş Sendikası'yla işveren arasındaki toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde uzlaşma sağlanamaması üzerine 16 Ekim'de çıkılan grevde bir ay geride kaldı. Grev başladıktan sonra işçi ve işveren arasında doğrudan ilk temas, Türk-İş Genel Başkanı Salih Kılıç'ın girişimleriyle hafta sonu sağlandı. Taraflar bu görüşmede, hafta içinde yeniden bir araya gelmeyi kararlaştırarak ayrılırken, şu ana kadar herhangi bir gelişme sağlanamadı. Grevdeki 26 bin işçiye sendika tarafından yapılacak 1000'er liralık ödemeye ise dün başlandı. Ödemelerin bugün tamamlanması bekleniyor.

Akcan sert konuştu

Ali Akcan, konunun yargıda olması ve dosyalarda gizlilik bulunması nedeniyle haklarında tutuklama kararı verilen işçilerle ilgili sağlıklı bilgi alamadıklarını belirterek şöyle konuştu:

"Dosyalarda gizlilik olduğu için oralarda ne olduğunu da bilmiyoruz. Ama kim ne maksatla yaparsa yapsın kesinlikle ve kesinlikle bizim tasvip etmemiz mümkün değil, şiddetle, nefretle kınıyoruz. Kim ne yaptıysa, herkes bedelini öder arkadaş. Fakat şayet orada iki tane adamın sabotaj yaptığı ortaya çıkarsa, bunu grevdeki 26 bin adamla ilişkilendirmek doğru mu? Bir elin beş parmağı bile aynı değil...
Eğer ben şube başkanının suçlu olduğunu bilsem anasını bellerim, böyle dangalıklık yapılmaz ki. Bununla birlikte bir komplo ile mi karşı karşıyayız, sendika yıpratılmak mı isteniyor, bilmiyoruz. Ancak, TT'nin hatlarına sabotaj, bakır telleri çalmak amacıyla devamlı yapılıyor, bu, bugün yapılan bir iş değil. Ama bugün için bu çoğalmış olabilir.
Bunu kimlerin yaptığını ben de bilmiyorum. Grev öncesinde bizim üyelerimizin birçoğu şebekelerde bulunuyordu; hem sabotaj sonrası arızaları süratle giderebiliyorlardı, hem de hırsızlıklara karşı caydırıcı oluyorlardı.
Bakın sadece İzmit'te geçen yıl kabloya 937 saldırı olmuş, bunların 43 tanesi fiber, kalanı da bakır kablo. Bakır çalmak için fiberi de kesiyorlar, bakıyorlar bakır yok, bırakıp gidiyorlar. Devletin savcısı var, polisi var. Telefonları dinleyebiliyorlar. Eğer bu eylemleri yapanları yakalasın alkışlamazsam namerdim o polisi."

Kılıç: Kötü örnek oldu

Türk-İş Genel Başkanı Salih Kılıç ise sabotajları ve ortaya atılan iddiaları şöyle değerlendirdi: "Sendikacılardan kaynaklanan herhangi bir şey yok. Ama bunlar hem sendikal hem de işçi hareketine kötü örnek olan bir davranış, asla tasvip etmiyoruz.
Yapılanlar, bölgesel, lokal bir harekettir; 26 bin işçiyi töhmet altında bırakmak doğru değil. Yapanların bazıları grevdeki işçiler değil. Konu şimdilik mahkemede. Sabotaj iddialarının greve zarar vermemesi gerekir."

Uslu: Ayağa kurşun

Hak-İş Genel Başkanı Salim Uslu ise şu değerlendirmeyi yaptı: "Bir sendikacı olarak, greve çıkan bir sendikanın, kamuoyu desteğinden yoksun kalmasına neden olacak, hatta kamuoyunu karşısına alacak bu tür sabotajlara yelteneceğine ihtimal vermiyorum, çünkü kendi ayağına kurşun sıkmak olur. Haklı iken haksız konuma düşecek bir yanlış tercihte bulunabileceklerine ihtimal vermiyorum. Ancak ortada tutuklamalar var, mahkeme sonuçlarını görmek gerekiyor. Toplusözleşme bir haktır, grev de bir haktır. Bunun yasaların çizdiği sınırlar içinde kalması, bu hakkın bizatihi meşruiyet kaynağını oluşturmaktadır. Aksi takdirde yasaların suç saydığı, kamuoyunun tepki göstereceği bir kısım alışılmadık yollar ve yöntemler kullanılması sendikayı da çalışanları da zor duruma düşürür; uzun vadede sendikal harekette ciddi yaralar açar ve sendikal harekete olan güven sarsılır.
Hukuk düzenini en çok savunan sendikalar olmalıdır, hukuksuzluktan yarar umması söz konusu olmamalıdır. Umarım bütün bu olan bitenin sendikayla ve çalışanlarla ilgisi yoktur diye düşünüyorum."

İkitelli'deki olay

İkitelli'deki metro çalışmaları sırasında iş araçları tarafından zarar gören kabloların, 'sabotaj yapıldığı' iddiasıyla polis nezaretinde taşeron firmalara tamir ettirildiği iddiaları CHP'li Esfender Korkmaz tarafından bu hafta TBMM gündemine taşındı. İkitelli'nin bağlı olduğu Haber-İş Sendikası İstanbul 1 No'lu Şube Başkanı Levent Dokuyucu, grev gözcülerinin bulunduğu noktaya 100 metre mesafede gerçekleşen kaza dolayısıyla hem işçilerin suçlandığını, hem de taşeronlara tamirat yaptırıldığını söyledi. Türk Telekom Gaziosmanpaşa Müdür Yardımcısı'nın kendilerini arayarak on binlerce aboneyi telefonsuz bırakacak bir arızaya müdahale için yardım istemesi üzerine grevdeki işçileri gönderip sorunu çözdüklerini kaydeden Dokuyucu, ancak işverenin arızalara taşeronlar aracılığıyla müdahale etmesinin grev kırıcılığı anlamına geldiğini söyledi.
Dokuyucu, sabotaj iddialarının da, kazalar ve hat arızaları dolayısıyla ortaya çıkan hat kesintileri nedeniyle abonelere tazminat yükümlülüğü bulunan işverenin, bundan kurtulmak için 'sabotaj' görüntüsü verdiğini savundu.

Toplam 72 kişi gözaltında

Grevin başladığı geceden itibaren sabotaj iddialarında bulunan Türk Telekom yönetimi, grev başladıktan sonra kablo arızalarında çok yüksek artışlar olduğunu, bir aylık sürede fiberoptik ve diğer kablolara zarar verilmesi dolayısıyla 100 milyon YTL'den fazla zarar oluştuğunu açıkladı. Ülkenin farklı bölgelerinde çok sayıda sendikalı işçi, sabotaj iddiasıyla gözaltına alındı. Son olarak Gaizantep'te gözaltına alınan 42 kişiden 28'i serbest bırakılırken, 14'ünün sorgulamaları devam ediyor. Haber-İş Genel Başkanı Ali Akcan, şu anda Diyarbakır'da dokuz, Ankara'da bir kişi olmak üzere toplam 10 işçinin tutuklu bulunduğunu belirtti. Diyarbakır'daki tutuklular arasında sendikanın il şube başkanı da bulunuyor.
Sabotajlar sonucunda Diyarbakır ve Batman'da 18 kişi, Ankara'da dokuz kişi, İstanbul'da iki kişi, Konya'da bir kişi, Erzurum'da bir kişi, Gaziantep'te 41 kişi olmak üzere 72 kişi gözaltına alındı.

DİSK: İşçimize yakışmaz

DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi de, "Şu an on binlerce işçi, stratejik bir sektörde grev yürütüyor. Grevin ağırlığının hissettirilmesi lazım. İşverenin ve hükümetin grev yokmuş gibi davranması, sendika ile diyaloğu kesmesi kabul edilemez. Sendika ayrımı yapmadan söylüyorum, bugüne kadarki grevlerin tamamında işçi kendi makinelerine sahip çıkmış ve bakımını yapmıştır. İşçilerin ekmekleri, gelecekleri söz konusu. Batı'da iki gün süren bir grevde bile hayat felç oluyor, bizde ise grev bir aydır, hiç bir şey yokmuş gibi devam ediyor grev kırıcılar sayesinde. Türk işçisi grevlere çıkarken makinelerinin bakımlarını yapan, yarın çalışacakmış gibi koruma altına alarak çıkar. Türk işçisinin grevlerde bugüne kadar tahrip ettiği bir makine yok; dışarıdan müdahaleler olmuştur ama asla işçi bu eylemlerin içinde yer almamıştır. Türk Telekom'da grev yokmuş gibi davranılamaz" dedi.

RADİKAL

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious