'Asıl soykırımı Ermeniler yaptı'

  • Giriş : 11.04.2007 / 00:00:00

Ege Üniversitesi (EÜ) Edebiyat Fakültesi'nde düzenlenen seminerde, Ermeni soykırımı iddiaları ve 24 Nisan 1915 tarihinin perde arkası konuşuldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Fakültenin Tarih bölümünden Doç. Dr. Mevlüt Çelebi, Celal Bayar Üniversitesi (CBÜ) Tarih Bölümü'nden Yrd. Doç. Dr. Nejdet Bilgi ve EÜ Öğretim Üyesi Sedat İşçi'nin katıldığı seminere, üniversiteli öğrenciler büyük ilgi gösterdi.

Soykırıma yönelik iddiaların satır aralarında kalan gizli gerçekleri vurgulamak için toplandıklarını belirten Doç. Dr. Çelebi, "Biz soykırım yapmadık ama Ermeniler, savaş zamanında resmen terör yapmıştır." dedi. 24 Nisan 1915 tarihinin Ermeni meselesinde dönüm noktası olduğunu vurgulayan Çelebi, "Ermeniler, yaşadıkları her bölgede isyanlar çıkarıp Türkleri sırtından vurmuştur. Türkler, zorunlu göç kararını almak zorunda kalmıştır. Bunun soykırımla uzaktan yakından ilgisi yoktur." şeklinde konuştu.

Ermeni meselesinin kökeninin 1700'lü yıllara dayandığının altını çizen Öğretim Üyesi İşçi ise "Dış ülkeler tarafından kışkırtılan Ermeniler, Türkleri düşman olarak görmüştür. Burada asıl planlanan, Ermeni ile Türkleri birbirine küstürüp siyasi bir koz olarak kullanmaktı. Maalesef dış güçlerin oyununa geldik." dedi.

24 Nisan tarihinin soykırımın yıldönümü olarak anılmasını anlamsız bulduğunu ifade eden Yrd. Doç. Dr. Bilgi de, "Osmanlı'nın iç işlerine karışan ve Birinci Dünya Savaşı sırasında Türkleri sırtından vuran Ermeniler, Türklere başka çare bırakmamıştır. Yapılan 'soykırım' değil, ülke içinde zorunlu bir göçtür." diye konuştu.

Yabancı ülkelerin abarttığı gibi birbuçuk milyon Ermeni vatandaşın katledilmesinin sözkonusu olmadığının altını çizen Bilgi, "Savaş halinde ölüm olayları mümkündür ancak rakamlar sanıldığı gibi değildir. Türkler, Ermenilere olması gerekenden daha sabırlı davranmıştır." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious