'Asılmak, Saddam'ı şehit yaptı'

  • Giriş : 05.01.2007 / 00:00:00

Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek, asılmasının Irak devrik lideri Saddam Hüseyin'i "bir şehide dönüştürdüğünü" söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İsrail'in Yedioth Aharanoth gazetesine konuşan Hüsnü Mübarek, Saddam'ın asılmasından önce de ABD Başkanı George Bush'a bir mektup göndererek, Saddam'ın cezasının Kurban Bayramı'ndan sonra infaz edilmesini istediğini ifade etti. Mübarek, "Dünyanın her yerinde insanlar idam ediliyor; ancak bayramın birinci günü Bağdat'ta yaşananlar kabul edilemez. Bunun yaşandığına inanamıyorum" dedi.

Mübarek, gazeteye demecinde "Neden acele ettiler? Neden insanlar bayram ibadetlerini yerine getirdiği sırada onu astılar? Böylece idam görüntüleri barbarca ve tiksindirici oldu." diye konuştu. Mısır lideri, "Saddam'ın idam edilmeyi hak edip hak etmediğinden bahsetmiyorum. İşgal altında kurulan bu mahkemenin, yasal olup olmadığı konusuna da girmiyorum." diye ekledi.

Bush ve Amerikalı yetkililer, Saddam'ın idamı konusunda sorumluluğu Iraklılara atarak olaydan uzakta kalmayı tercih etmişlerdi. Saddam'ın idam ediliş şekli de, bir cep telefonu görüntüsüyle ortaya çıkmasının ardından tepkilere sebep olmuştu.

Irak ve Mısır ilişkileri, Saddam'ın 1990'da Kuveyt'i işgaline kadar dostça bir çerçevede gelişmişti. Mısır, Irak askerlerini Kuveyt'ten çıkaran uluslar arası güce de katılmıştı.

Mübarek, Irak'ın işgalinden önce ise ABD'yi Irak'ı işgal etmemesi konusunda uyarmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious