Asılsız ihbar feleket getirecekti

  • Giriş : 07.02.2007 / 00:00:00

Van'ın Başkale İlçesi'nde '35 çocuk bulaşıcı hastalığa yakalandı' ihbarı üzerine harekete geçen sağlık ekipleri, yolda mahsur kalarak donma tehlikesi geçirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Edinilen bilgiye göre, Başbakanlık Bilgi İşlem Merkezi'ni arıyan bir kişi, Esenyamaç Köyü Sualtı Mezrası'nda bulaşıcı hastalık çıktığı ihbarında bulundu. Durumun iletilmesi üzerine Kaymakam Ali Arslantaş'ın talimatı ile 112 Acil Servis Müdürlüğü tarafından 1'i paletli 2 adet tam donanımlı ambulans ile 2 doktor ve 4 sağlık görevlisi akşam saatlerinde mezraya gitmek üzere yola çıktı.

Kar yağışı ve tipi nedeniyle mezraya 8 kilometre kala mahsur kalan sağlık ekipleri, GSM şebekelerinin de çekmemesi üzerine beklemeye başladı. Yaklaşık 5 saat boyunca ekipten haber alamayan Başkale Kaymakamı Ali Arslantaş, makam aracı ile birlikte yanına aldığı Özel İdare Sekreterliği'ne ait kar temizleme araçlarıyla yola çıktı.

Kaymakam Ali Arslantaş, yaklaşık 2 saatlik bir yolculuğun ardından sağlık görevlilerine ulaştı. Ambulanslardaki yakıtın bitmesi nedeniyle çakmak yakarak ısınmaya çalışan ekibi donmak üzereyken kurtaran Ali Arslantaş, sağlık ekipleriyle birlikte Sualtı Mezrası'na gitmek üzere yola devam etti.

Zorlu bir yolculuğun ardından mezraya varan Kaymakam Ali Arslantaş ve sağlık ekipleri, muhtar Yakup Akkaya'yı çağırarak hasta olan çocukların evlerinin gösterilmesini istedi. Bunun üzerine Akkaya'nın, köyde hasta çocukların olmadığını, sadece 84 yaşında akciğer hastası birinin bulunduğunu söylemesi üzerine ihbarın asılsız olduğu ortaya çıktı.

Kaymakam Ali Arslantaş, "Bu ihbarı kim yaptı? Neden buna ihtiyaç duydunuz? Bu asılsız ihbar yüzünden sağlık görevlilerimiz yolda donacaktı" diye tepki gösterdi.

Görevli doktorlar, akciğer hastası olan şahsı muayene ettikten sonra Kaymakam Arslantaş ve diğer görevlilerle birlikte bir evde bir süre ısındıktan sonra köyden ayrıldı.

Bu arada, sağlık ekibinde bulunan Dr. Selim Kekriklioğlu'nun ayak parmakları donarken, sağlık ekibini kurtarırken yere düşen Kaymakam Ali Arslantaş'ın bileğinde ise zedelenme oldu. Kim tarafından yapıldığı tespit edilmiyen ihbar ile ilgili soruşturma başlatıldığı belirtildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious