Asılsız ihbarlar polisin işini zorlaştırıyor!

  • Giriş : 13.02.2006 / 00:00:00

155 Polis İmdat hattının gereksiz kullanıldığına dikkat çeken İstanbul Emniyet Müdürlüğü, bu durumun vatandaşları ve polisi zor durumda bıraktı uyarısında bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İstanbul Emniyet'i konuyla ilgili yazılı açıklama yaparak, acil yardım taleplerinin karşılanması, halkın can ve mal güvenliğinin sağlanması amacıyla kurulan 155 hattının bilinçsizce kullanımının ihtiyacı olan vatandaşlara hizmet vermekte sıkıntı yaşattığı belirtildi.
13 milyon insanın yaşadığı İstanbul'da hergün yüzlerce güvenlik sorunu meydana gelirken Emniyet Müdürlüğü'nün bu olaylardan haberdar olabilmesi için kullanılan155 Polis İmdat servisinden yeteri kadar verim alamıyor. Günde 11 bin ile 14 bin arasında ihbarın geldiği bu hatta ulaşan bildirimlerin sadece yüzde 40'ı doğru çıkıyor. Yüzde 60'ı ise polisi ilgilendirmeyen veya asılsız ihbarlardan oluşuyor.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü bu sorun ile ilgili yazılı bir açıklama yaparak vatandaşların duyarlı olmalarını istedi. Açıklamada, 155 Polis İmdat servisinin Vatan Emniyet Müdürlüğü MOBESE hizmet binasında 1 grup amiri, 25 operatör 60 hat, 106 polis memuru ile günün 24 saati kesintisiz hizmet verdiği belirtildi. 155 Polis İmdat servislerine günde ortalama 11 bin ile 14 bin arasında ihbar geldiği açıklanırken, bunlardan en fazla yüzde 40'ının polisi ilgilendiren konulardan oluştuğu bildirildi.

Yapılan yazılı açıklamada şöyle denildi: "Vatandaşlarımız diğer kamu kurumlarını ilgilendirilen ihbarları da genellikle 155 Polis İmdat Servislerine yaparak kendileri açısından en pratik çözüm yolu olarak düşünülmektedir. Özellikle belediyeleri ilgilendiren durumlarda da ilgili kurumların özellikle geceleri ihbarları alıp değerlendirecek yeterli ekip ve personeli bulunmadığından 155 Polis İmdat servisimiz aranarak iş yoğunluğuna sebebiyet vermektedir. Yaklaşık 13 milyon vatandaşımıza hizmet veren 155 Polis İmdat Servisi gereksiz yere meşgul edilerek gerçekten acil yardıma ihtiyacı olan vatandaşımızın polise zamanında ulaşması konusunda ciddi sıkıntılar yaşanrnasına sebebiyet vermektedir.

Alınan ihbarın öncelikle asılsız, hakaret, iftira ve şahsi çıkar amaçlı olup olmadığı incelenmekte, ihbar niteliği taşıyan veya yardım talepli olanlar değerlendirilmeye alınarak ilgili birimler ve olay mahalline en yakın ekipler, telsiz ile anons etmek suretiyle olay yerine sevk edilmektedir. Vatandaşlar açık adreslerini tam olarak veremedikleri için ekiplerin belirtilen adrese zamanında varması ve olaya müdahale etmesi gecikmektedir. 155 Polis İmdat Servisi'ni arayan vatandaşımız, verecekleri önemli ihbarlarda kimliğinin deşifre olacağı düşüncesiyle ihbarları eksik vermektedirler. Tam aksine ihbar veren hiçbir vatandaşımızın kimliği deşifre edilmemektedir."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious