Asım Aykan: "Savcının teşebbüsü akıl tutulmasıdır"

Asım Aykan:
  • Giriş : 16.03.2008 / 18:22:00

AK Parti Trabzon Milletvekili Asım Aykan, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya'nın AK Parti aleyhine kapatma davası açmasını 'Akıl tutulması' olarak değerlendirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Yargıtay Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya'nın AK Parti'nin kapatılması yanında arasında Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve 71 kişiye 5 yıl süreyle siyaset yasağı getirilmesini istemesi tepki çekiyor. Bu listede, AK Parti Trabzon Milletvekili Asım Aykan da bulunuyor.

'TSE'den türban standartı istemesi ve Erdoğan'ın 'ulema' görüşünü desteklemesi.' konularıyla davaya dahil olan Asım Aykan'dan açıklama geldi. "Cumhuriyet Başsavcısı'nın teşebbüsü tam bir akıl tutulmasıdır." diyen Aykan, "Savcının bu hareketi ülkenin istikrarına dinamit koymakla eşdeğerdir. Milletimizin vicdanı derinden yaralanmıştır. Ayrıca ülkemiz her türlü provokasyona açık hale getirilmiştir. Devletimizin dünyadaki prestijine de ağır bir darbe indirilmiştir." dedi.

Asım Aykan, hukuk adına hukuksuz bir biçimde milli irade terbiye edilmek istendiğini belirterek, şöyle devam etti: "Cumhuriyetimizin ortak değerleri bir grubun inhisarındaymış gibi telakki edilmektedir. Cumhuriyeti hep beraber kurduk, hep beraber yaşatacağız. Bundan hiç kimsenin tereddüdü olmasın. Etrafımızın ateş çemberi ile sarıldığı, milletimizin bölünmez bütünlüğü için kararlı operasyonların yapıldığı, dünyada saat başı değişen büyük ekonomik krizin gölgesinde kendisini toparlamaya ve bu dalgadan en az zararla kurtulmaya çalışan ülkemize verilecek siyasi ve ekonomik zararı düşünmek bile istemiyoruz."

Millete bu bedeli ödetenlerin tarihin karanlık sayfalarında utanç vesilesi olarak yer alacaklarından şüphesi olmadığının altını çizen Aykan, "Bu dava vicdanı temiz, hukukun üstünlüğüne yürekten inanmış, keyfilikten uzak hukuk camiasına telafisi imkânsız bir zarar vermiştir." diye konuştu. Aykan açıklamasını şöyle sürdürdü: "Milli iradeye, hak ve hukuka hiçbir zaman içtenlikle inanmamış CHP, öyle anlaşılıyor ki yine ellerini ovuşturmaktadır. Ona yakışan da budur. Tarihi sicilleri de bu günkü davranış biçimiyle tam anlamıyla mutabıktır. Ancak milletimizin engin iradesi şaşmaz feraseti CHP'yi yine sandıkta mahkûm edecektir. AK Parti milletimizin özlemi ve özetidir. Gün demokrasiye sahip çıkma günüdür. Demokrasi tarihimizde milli iradeyi yok sayanların akıbetini ibretle seyretmekteyiz. Fatura AK Parti'nin sahibi olan milletimize kesilmek istenmektedir. Kartopu gibi büyüyen AK Parti harekâtını engellemek isteyenler, milletimizin çelik zırh gibi şaşmaz iradesine çarparak eriyecektir. AK Parti'mizin millet ve tarih önünde utanılacak hiçbir icraatı yoktur. Son zamanlardaki uygulamaların bazı kesimleri rahatsız ettiği anlaşılmaktadır. Biz yolumuzdan dönmeyeceğiz. Hizmette aşkımızı ve şevkimizi daha da çok artıracağız. Bu ülkede kuvvet ve keyfilik değil, hak ve hukuk hakim oluncaya kadar milletimizle omuz omuza mücadelemize devam edeceğiz. Bu böyle biline."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious