Aşiret düğününe bak hele!

  • Giriş : 06.09.2006 / 00:00:00

Van'ın Başkale ilçesinde Ertuşi Aşiretin Şerefhan Kolu Reisi İskender Ertuş'un yeğenin düğününde dolarlar havada uçtu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ertuşi Aşiretinin Şerefhan Kolu'nun Reisi İskender Ertuş'un yeğeni Aygün Ertaş ile Kuzey Irak'tan Şerefhan Koçer Ağa'nın Kızı Siyan'ın düğünü Van'ın Başkale ilçesinde yapıldı. Geleneksel aşiret düğünlerindeki havaya sıkılan silahlar yerine düğünde 15 bin YTL'lik havai fişek patlatıldı. 3 gün 3 gece süren düğünde Kürt sanatçısı Diyar'ın konseri düğüne katılan yaklaşık 4 bin kişi tarafından ilgiyle takip edildi.

Diyar'ın 3 saat süren konseri için 15 bin YTL para ödendiği kaydedildi. Konserler için Ankara'dan bir firmadan özel sahne ve ses ekipmanları kiralandı. Kürt Ses Sanatçısı Diyar'dan önce mahalli sanatçılar ve Kuzey Irak'tan Hozan Zerdeşt de birer konser verdi. Konserler için toplam 25 bin YTL para ödendiği öğrenildi.

Aşiret düğünlerinin en merak edilen takı bölümü ise saatlerce sürdü. İskender Ertuş damada 2 bin 500 YTL, damadın Sağdıcı Nurettin Güler 7 bin euro para taktı. Düğünde damada takılan paralar 5 kişilik bir grup özenle sayarak not edildi. 3 saat süren damadın takı merasimi sonunda tam 150 bin YTL tutarında para takıldı.

Gelin için hediye merasimi kadınlar arasında 2 saat sürdü. Erkeklerin alınmadığı ve görüntü almaya izin verilmediği bu merasimde sadece fotoğraf çekimine izin verildi. Damadın babası Mehmet Ertaş, 20 bin YTL değerinde taç altın hediye etti. Damadın ve gelinin akrabalarının geline hediye için sıraya girdiği takı töreni takılan altınların ağırlığı 15 kilo olarak açıklandı.

Düğün için masraftan kaçmayan aşiret misafirlerini memnun etmek için detaylara özen göstermeye çalıştıkları gözlemlendi. Düğün yemeği için 50 koyun kesildi. Yemeklerde bin kilo pirinç, 5 bin ekmek ile bin litre içecek tüketildi. Ertaş ailesinin 3 gün süren düğün için toplam 100 bin YTL'lik masraf yaptığı belirtildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious